Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 14 GRUDNIA


-Święty Agnell Neapolu (+596)
=
Święty Folkuin z Thérouanne (+855)
=======
patrz poniżej

Święty Agnellus Neapolu (+596)
Święty Agnellus Neapolu (+596)
Święty Folkuin z Thérouanne (+855)
Święty Folkuin z Thérouanne (+855)

======

Święty Agnell Neapolu (+596)

                     Urodził się w tym mieście około r. 530. Wcześnie został mnichem. Przez pewien czas przebywał w pustelni. Potem został opatem benedyktyńskim klasztorze w pobliżu Neapolu. Zmarł w wieku 60 lat, około r. 596. Wspominany w kalendarzach pod dniem 14 grudnia, czczony jest jako patron miasta Neapolu. Był cudotwórcą.

======

Święty Folkuin z Thérouanne (+855)

                 Był synem bastarda, a wnukiem Karola Młota. Po śmierci Erkembalda obrano go biskupem Thérouanne. Sakry udzielił mu Ebbon, arcybiskup Reims. W r. 816 uczestniczył w koronacji cesarza, a w latach 836-853 w kilku synodach. Był wiernym sprzymierzeńcem Ludwika Pobożnego. W r. 834 przyczynił się do jego powrotu na tron, a w r. 839 do pojednania z synami. Wielką troską otaczał opactwo benedyktyńskie w Sithiu. Gdy się zestarzał, przestał uczęszczać do chóru, ale gdy w r. 853(-) Karol Łysy naznaczył mu następcę, obłożył go jako uzurpatora ekskomuniką. Zmarł w r. 855. Wspomnienie obchodzono 14 grudnia. W r. 928 dokonano u Św. Bertyna uroczystej elewacji jego szczątków. Natomiast w latach 968-990 wnuk jego brata, wspomniany powyżej, skomponował Vita Folcuini.

 

S. Stefania OSB
pt, 14 grudnia 2018 09:26
Data ostatniej edycji: nie, 19 grudnia 2021 10:08:48

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę