Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 sierpnia 2020 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 13 GRUDNIA


-Święta Otylia z Hohenburga (+720)
=
Święta Edburga z Lyminge (+VII w.)
=
Święte Einhilda i Roswinda (+VIII w.)
=
Święta Elżbieta Rose (+1130)

Święta Otylia z Hohenburga (+720)
Święta Otylia z Hohenburga (+720)
Święta Elżbieta Rose (+1130)
Święta Elżbieta Rose (+1130)

======

Święta Otylia z Hohenburga (+720)

Była prawdopodobnie córką alzackiego księcia Adalryka (Eticha, Etticona) i wespół z nim założyła klasztor benedyktyński  w Hohenburgu, nazwany później (X w.) Odilienburg (Mont-Sainte-Odile). Ona też była jego pierwszą ksienią, może również założycielką klasztoru w Niedermünster. Zmarła około 720 roku.
Nic ponadto o niej pewnego nie wiemy. Późny życiorys, z końca X w.,  jest przesycony elementami legendarnymi, częściowo także zapożyczonymi z życiorysu św. Salabergi, ksieni z Laon. Życiorys ten opowiada, jak to Otylia urodziła się ślepa i dlatego została przez ojca przeznaczona na zabicie; jak pośród przedziwnych okoliczności została uratowana przez zakonnice (w Baume-les-Dames-), jak zetknęła się następnie ze swoim bratem itd. Od IX w. kult świętej upowszechnił się w Alzacji, a potem w Szwajcarii, południowych Niemczech i gdzie indziej. Do jej grobu zaczęli ściągać liczni pielgrzymi, zwłaszcza gdy rozeszła się wieść, że woda ze źródła w Odilienburgu zawiera właściwości lecznicze. Otylia uchodzi za patronkę Alzacji, a także za orędowniczkę w chorobach oczu, uszu i bólach głowy. Jako taką czci ją także lud w Polsce. Wspomnienie przypada 13 grudnia.

======

Święta Edburga z Lyminge (+VII w.)

Mniszka w benedyktyńskim klasztorze w Kent, w Anglii.była wzorem świętości.

======

Święte Einhilda i Roswinda (+VIII w.)

Wstąpiły do benedyktyńskiego klasztoru w Hohenburgu, w Alsace, we Francji. Roswinda była siostrą św. Otylii. Einhilda została wybrana ksienią w Niederümnster, w pobliżu Hohenburga.

======

Święta Elżbieta Rose (+1130)

 

Fundatorka i ksieni w benedyktyńskim klasztorze w pobliżu Courtenay, w Loiret, we Francji.

 

 

S. Stefania OSB
cz, 13 grudnia 2018 08:45
Data ostatniej edycji: śr, 18 grudnia 2019 08:37:32

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę