Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 12 GRUDNIA


-Święta Edburga z Thanet (+751)
=
Święta Agata z Wimborne (+790
=
Święty Grzegorz z Terracina (+570)

patrz poniżej

Święta Edburga z Thanet (+751)
Święta Edburga z Thanet (+751)

======

Święta Edburga z Thanet (+751)

                          Pochodziła z rodziny królewskiej z Kent, w Anglii. Wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego i została wybrana ksienią po św. Mildredzie w opactwie benedyktyńskim w Minster na wyspie Thanet. Prowadziła korespondencję ze św. Bonifacym, z którym spotkała się podczas pielgrzymki do Rzymu. Edburga wspomagała misję św. Bonifacego, który wybudował klasztor dla jej wspólnoty.

======

Święta Agata z Wimborne (+790)

                  Żyła w VIII w. Była uczennicą św. Lioby, założycielki benedyktyńskiego klasztoru w Bischofsheim i współpracownicy św. Bonifacego. Gdy Rudolf z Fuldy pisał życiorys tej ostatniej, korzystał  z informacji dostarczonych mu przez Agatę. Menologia benedyktyńskie wspominają ją 12 grudnia.

======

Święty Grzegorz z Terracina (+570)

                    Uczeń św. Benedykta. Został mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Terracina , we Włoszech razem ze swoim bratem św. Specjozusem  papież, św. Grzegorz Wielki pisał o nim w Dialogach.

 

S. Stefania OSB
śr, 12 grudnia 2018 12:22
Data ostatniej edycji: pt, 17 grudnia 2021 08:40:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę