Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 5 GRUDNIA:


-Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109)
=
Święta Bazylissa z Oehren (+780)
=
Święty Gerbold z Bayeux (+690)
=
Święta Krystyna z Markyate (+1160)
=
Święty Zygyran (+655)

patrz poniżej

Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109)
Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109)
Święty Gerbold z Bayeux (+690)
Święty Gerbold z Bayeux (+690)

======

Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109)

                  Urodził się w Cahors około r. 1050. Rodzice oddali go jako oblata mnichom benedyktyńskim z Moissac. Wykształcono go tam i wyświęcono. Spełniał następnie zadania bibliotekarza, opiekuna oblatów i kantora. Przez jakiś czas przebywał w Tuluzie i wtedy zapewne zetknął się z Bernardem z Sédirac, arcybiskupem Toledo. Prałat rekrutował duchownych do swej metropolii, dzięki czemu Gerald pojawił się niebawem w Hiszpanii, a w r. 1096 był już biskupem Bragi. Na stolicy tej zasiadał przez lat dwanaście, ale dokonał dzieła wielkiego.  Dzięki dwom podróżom ad limina uzyskał dla Bragi prawa metropolitalne, a dla siebie paliusz. Tę niezależność wywalczył sobie mimo energicznej i nie przebierającej w środkach aktywności biskupa Compostelli. We wszystkim popierał go hrabia Portugalii, Henryk Burgundzki. Zdobywając jako sufraganie Astorgę, Lugo, Tuy, Mondonedo, Orense, Porto, Koimbrę, Vizeu i Lamego, Gerald kładł podwaliny pod całkowite wyodrębnienie się kraju, ale wedle wszelkiego prawdopodobieństwa z konsekwencji aktu sprawy sobie nie zdawał.  W samej diecezji także dokonał wiele. Poparł więc zorganizowanie szkoły kapitulnej w Bradze, reaktywował budowę katedry, przewodniczył synodom diecezjalnym, troszczył się o rzymskie księgi liturgiczne, porządkował sprawy małżeńskie, wizytował parafie. Był może ponadto autorem reformatorskich zarządzeń o dziesięcinach, natomiast klasztory zachęcał do przyjmowania obserwy benedyktyńskiej oraz reform z Cluny. Wyczerpany pracami, zmarł w czasie wizytacji duszpasterskiej w Bornes w dniu 5 grudnia 1109 r. Pochowany został w katedrze w Bradze. Czczą go tam po dziś dzień jako patrona archidiecezji.

======

Święta Bazylissa z Oehren (+780)

                           Ksieni w benedyktyńskim opactwie w Trier i Oehren, w Niemczech.

======

Święty Gerbold z Bayeux (+690)

                     Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Livray, które ufundował. Został mianowany biskupem w Bayeux, we Francji.

======

Święta Krystyna z Markyate (+1160)

                      Mniszka benedyktyńska i pustelnica w Markgate, w Anglii. Była duchowym kierownikiem błogosławionego Rogera z St. Alban.

======

Święty Zygyran (+655)

                          Nazywany jest również Cyran, Siran lub Sigiramn. Urodził się w szlacheckiej rodzinie w Berry, we Francji. Był synem biskupa z Tours. Był podczaszym królewskim na dworze króla Cloitara II. Służył jako archidiakon w Tours i ufundował klasztory w Meobecq i Lonrey, gdzie został opatem. Klasztor w Lonrey później nazwano Saint-Cyran. Kiedy jego ojciec zmarł bardzo nadwyrężył swoje zdrowie, gdy został aresztowany z powodu popadnięcia w szaleństwa.  Później opuścił klasztor i udał się w pielgrzymkę do Rzymu.

 

S. Stefania OSB
śr, 05 grudnia 2018 08:35
Data ostatniej edycji: so, 11 grudnia 2021 08:37:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę