Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 3 GRUDNIA:


-Święty Abbo z Auxerre (+860)
=
Święta Attalia ze Strasburga (+741)
=
Święty Biryn z Dorchesteru (+650)
=
Święty Eloque z Lagny (+666)

patrz poniżej

Święty Abbo z Auxerre (+860)
Święty Abbo z Auxerre (+860)
Święty Biryn z  Dorchesteru  (+650)
Święty Biryn z Dorchesteru (+650)
Święta Attalia ze Strasburga (+741)
Święta Attalia ze Strasburga (+741)

======

Święty Abbo z Auxerre (+860)

             Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Germana w Auxerre, we Francji. Później został wybrany tam opatem. W 857 roku  został mianowany biskupem w Auxerre i był nim tylko przez dwa lata. Jest czczony w Auxerre i w klasztorze św. Germana.

======

Święta Attalia ze Strasburga (+741)

                            Była ciocią i wychowanicą św. Otylii. Gdy około r. 720 jej ojciec Adalbert, wielmoża alzacki, ufundował w rzymskich ruinach w Salzburgu, w Austrii klasztor żeński pod wezwaniem św. Szczepana, ona została jego pierwszą ksienią. Tam też ją pochowano, a nieco później intensywnie czczono. Posiadamy bardzo piękne okazy tej czci w postaci kryształowego relikwiarza oraz piętnastowiecznego arrasu. Mniej imponujące są późne Żywoty (BHL 740- -741), przyprawione wątkami legendarnymi. Wspomnienie obchodzi się w dniu 3 grudnia.

======
Święty Biryn z  Dorchesteru  (+650)

                       Był mnichem benedyktyńskim. Został wysłany do Brytanii przez papieża św. Honoriusza i był pierwszym biskupem Dorchesteru. Nawracał ludy zachodniej Saksonii i dlatego jest znany również jako „apostoł Wessexu”. Nawrócił króla zachodnich Saksonów. Podejmował podróże apostolskie. Zmarł  w 650 r.

======

Święty Eloque z Lagny (+666)

                     Uczeń św. Furseya. Został prawdopodobnie po nim opatem w benedyktyńskim klasztorze w Lagny, we Francji. ież jako „apostoł Wessexu”. Nawrócił króla zachodnich Saksonów. Podejmował podróże apostolskie. Zmarł  w 650 r.

 

 

S. Stefania OSB
pon, 03 grudnia 2018 08:45
Data ostatniej edycji: cz, 09 grudnia 2021 08:18:38

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę