Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 23 LISTOPADA:


-Święty Trudo z Hesbaye (+695)
=
Święta Rachilda z Saint Gall (+946)
=
Święta Wilfretruda z Nivelles (+670)

patrz poniżej

Święty Trudo z Hesbaye (+695)
Święty Trudo z Hesbaye (+695)

======

Święty Trudo z Hesbaye (+695)

              Nazywany jest również Trond lub Tron. Jego rodzicami mieli być Wikbold i Adela. Urodził się około 630 roku w Hasbaye, w Limburgii belgijskiej. Wcześnie zetknął się ze św. Remaklem, który wziął go sobie za ucznia, a potem na dalszą naukę wysłał do Klodulfa, biskupa Metzu. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru. Prawdopodobnie około 655 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wrócił następnie do swoich i w posiadłości zwanej Sarchinium w pobliżu Louvain z czasem wybudował kościół i klasztor, który nazwą od jego imienia Sint-Truiden (Saint-Trond). Żył w nim aż po kres swoich dni, ale niekiedy odwiedzał też ponoć sąsiednie kościoły w Velm i Zepperen. Zmarł prawdopodobnie w 693 r., w każdym razie pod koniec VII stulecia. Nazywany go apostołem pogan w Hasbaye. Poświęcono mu później kilka utworów hagiograficznych, które zapewne wzmogły popularność tego świętego na terenie całej średniowiecznej Flandrii i Walonii. Wspomnienie obchodzono 23 listopada.

======

Święta Rachilda z Saint Gall (+946)

                     Była krewną Ekkenharda I. Od 920 lub 921 roku przebywała razem ze św. Wiboradą w rekluzji w pobliżu opactwa benedyktyńskiego w Saint Gall, w Szwajcarii i pozostawała pod duchowym kierownictwem tej ostatniej. Celki nie opuściła nawet w czasie najazdu Madziarów. Mimo nękającej ją przez lata choroby nowotworowej trwała w odosobnieniu aż do śmierci, która zabrała ją z tego świata 23 listopada 946 roku Stała się dzięki temu jedną z inicjatorek życia w rekluzji, które w Sankt Gallen krzewiło się aż po w. XVI.

======

Święta Wilfretruda z Nivelles (+670)

                    Była córką Grimoalda, majordoma Dagoberta II. Wychowywała się w klasztorze pod kierunkiem swej ciotki, św. Gertrudy z Nivelles. Potem przejęła od niej rządy w opactwie. Kierowała nim w latach 659-669. W 662 r. przeżyła śmierć ojca, zamordowanego przez zwolenników obalonego przezeń Dagoberta II. Musiała wówczas energicznie stawać w obronie dóbr swego klasztoru. Zmarła w 670 r. Jej wspomnienie obchodzono 23 listopada.

 

S. Stefania OSB
cz, 22 listopada 2018 23:53
Data ostatniej edycji: pon, 28 listopada 2022 06:24:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę