Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 15 LISTOPADA:


- Święty Findan z Rheinau (+879)
=
Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539)
=
Święty Jan Eynon (+1539)
=
Błogosławiony Jan Rugg (+1539)
=
Błogosławiony Jan Thorne (+ 1539)
=
Święty Paduin z Le Mans (+703)
=
Błogosławiony Roger James Wilfryd (+1539)
=
Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539)

patrz poniżej

Święty  Findan z Rheinau (+879)
Święty Findan z Rheinau (+879)
Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539), Święty Jan Eynon (+1539), Błogosławiony Jan Rugg (+1539)
Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539), Święty Jan Eynon (+1539), Błogosławiony Jan Rugg (+1539)
Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539)
Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539)

 

======

Święty  Findan z Rheinau (+879)

                     Należał do jakiegoś możnego rodu irlandzkiego. W walkach z sąsiadami stracił ojca i brata. Gdy odbywał się bankiet z okazji zawarcia pokoju, przeciwnicy podstępnie wydali go wikingom. Wieźli go do Skandynawii, ale zaatakowała ich flotylla innych wikingów. Wtedy go rozkuto. W czasie postoju na Orkadach zdołał uciec, ale znalazł się na bezludnej wysepce. Ślubował wówczas Bogu, że nie powróci do ojczyzny i odbędzie pielgrzymkę do Rzymu. Wpław dotarł do zamieszkanej części Szkocji. U jakiegoś biskupa, wykształconego w Irlandii, przebywał przez dwa lata. Potem, wierny obietnicom, przez Galię i Lombardię pomaszerował ku stolicy chrześcijaństwa. Stamtąd udał się na północ i zatrzymał się w południowych Niemczech. W r. 851 został mnichem benedyktyńskim  w Rheinau, na wysepce Renu, położonej na południe od Schaffhausen. Po pięciu latach życia we wspólnocie usunął się do celki przy kościele i w niej jako rekluz spędził dwadzieścia dwa lata. Zmarł 15 listopada 878 r.

======

Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539)

                    Hugon Cook, zwany Faringdon, został opatem benedyktynów w Reading w r. 1520. Żył  w przyjaźni z Henrykiem VIII, ale gdy doszło do dekretów przeciw klasztorom, odmówił poddania swego klasztoru królowi. Za nieznanie supremacji królewskiej skazany na śmierć, powieszony i ćwiartowany 15 listopada 1539 roku. Razem z nim poniosło śmierć jeszcze 2 kapłanów z tego samego klasztoru: Błogosławieni Jan Eynon i Jan Rugg. Beatyfikowani   w 1895 r.

======

Święty Jan Eynon (+1539)

                             Był pastorem w miejscowej parafii w St.Giles. odmówił przyjęcia autorytetu króla i wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Reading. Został stracony w głównej bramie opactwa razem z błogosławionymi: Hugo Harringtonem i Janem Rugg. Wszyscy zostali beatyfikowani w 1895 roku.

======

Błogosławiony Jan Rugg (+1539)

                              Urodził się w Chichester w Anglii. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Reading. Został stracony przez króla Henryka VIII w opactwie razem z błogosławionymi Hugo Fariingtonem i Janem Eynon po odrzuceni przez nich Aktu Supremacji. Wszyscy trzej zostali beatyfikowani w 1895 roku.

======

Błogosławiony Jan Thorne (+ 1539)

                                 Był ekonomem w opactwie benedyktyńskim w Glastonbury. Został zamordowany razem z Ryszardem Whittingiem i Rogerem James gdy bronili cennych skarbów opactwa przed zagarnięciem go przez zachłannych sług króla Anglii Henryka VIII, który wprowadził likwidowanie klasztorów. Został beatyfikowany w 1895 roku.

======

Święty Paduin z Le Mans (+703)

                            Zachował się dokument z r. 684, w którym Paduin wspomniany jest jako przeor klasztoru benedyktyńskiego Św. Wincentego w Mans. Założył potem i był pierwszym przełożonym klasztoru-hospicjum pod wezwaniem Matki Najśw. Zmarł na początku VIII stulecia w założonym przez siebie klasztorze, który nazwą później Saint-Pavin-des-Champs. Gdy w IX w. redagowano Actus pontificum cenommanis in urbe degentium, Paduinowi kazano działać w VI stuleciu, a jego zaś fundację podporządkowano jurysdykcji biskupów z Mans. W w. XII mnisi skomponowali Vita, w której nad tymi pretensjami przeszli do porządku dziennego; nie dali jednak utworu cennego, bo żywot utkali z motywów znalezionych w innych żywotach świętych z okolic. Wspomnienie od XII w. obchodzono w dniu 15 listopada. W r. 1900 odnaleziono w absydzie kościoła w Mans grobowiec świętego.

======

Błogosławiony Roger James Wilfryd (+1539)

                         Benedyktyn w Glastonbury. Za przestępstwo obrazy majestatu (odmowa przysięgi na supremację króla w kwestaich religijnych) powieszony i ćwiartowany w 1539 r.

======

Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539)

                             Urodził się w Wrington, Somerset, w Anglii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Glastonbury. Kształcił się w Cambridge. Został wybrany opatem w Glastonbury w 1525 roku. Wtedy wprowadzono likwidację klasztorów. Został aresztowany kiedy odmówił oddania opactwa w ręce króla. Został skazany jako zdrajca i powieszony w Tor Hill, które wznosi się nad Glastonbury, razem z Roger James i Janem Thorne.

 

S. Stefania OSB
cz, 15 listopada 2018 16:01
Data ostatniej edycji: nie, 20 listopada 2022 10:36:18

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę