Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 14 LISTOPADA:


- Święty Alberyk z Utrechtu (+784)
=
Święty Sydoniusz z Jumiéges (+ok. 690)

patrz poniżej

Święty Alberyk z Utrechtu (+784)
Święty Alberyk z Utrechtu (+784)
Święty Sydoniusz z Jumiéges (+ok. 690)
Święty Sydoniusz z Jumiéges (+ok. 690)

======

Święty Alberyk z Utrechtu (+784)

                          Wywodzić się miał z rodu królewskiego. Wstąpiwszy do benedyktynów,  został u  Św. Marcina  przeorem w Kolonii . Potem wysunięto go na następcę św. Grzegorza, biskupa Utrechtu. Jako taki pracował nad usunięciem resztek pogaństwa z Fryzji. Przyjaźnił się z Alkuinem oraz św. Lutgardem. Zmarł 21 sierpnia lub 14 listopada.784 r. Wspomnienie liturgiczne Alberyka z Utrechtu obchodzone jest 14 listopada.

======

Święty Sydoniusz z Jumiéges (+ok. 690)

                                   Nazywany jest również Saens. Wywodzić się miał ze środowiska iroszkockiego. W 644 roku przybył do benedyktyńskiego klasztoru w Jumièges i został uczniem Filiberta. Potem przebywał może w Noirmoutier. W 674 roku towarzyszył biskupowi Audoinowi w jego podróży do Rzymu. Został następnie pierwszym opatem klasztoru ufundowanego w pobliżu Rouen, który nazwano później Saint-Saens. Zmarł około 690 roku. Jego relikwie powędrowały później do Fécamp, do Fontenelle oraz do kościoła w Saint-Saens, w okolicy Rouen. Wspomnienie obchodzone było 14 listopada w Fontenelle, a także 15 listopada w Rouen.

 

 

 

 

S. Stefania OSB
wt, 13 listopada 2018 20:54
Data ostatniej edycji: so, 19 listopada 2022 19:04:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę