Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 10 LISTOPADA:


-Święty Just z Canterbury (+627)
=
Święty Guerembald (+965)
=
Święty Hadelin z Sees (+910)

patrz poniżej

Święty Justus z Canterbury (+627)
Święty Justus z Canterbury (+627)

======

Święty Just z Canterbury (+627)

               W r. 601 Grzegorz Wielki wysłał go do Anglii razem z Melitonem i kilkoma innymi, aby wzmocnić ekipę misyjną, która dotarła tam już pod kierunkiem św. Augustyna. Augustyn też udzielił mu sakry i osadził jako pierwszego biskupa w Rochester (604). Jako taki podpisał z innymi list biskupów do bretońskich kolegów ze –Szkocji-. W r. 616 razem z Melitonem zmuszony został do opuszczenia Wyspy, gdy zmarł król Etelbert i zaczął rosnąć poganizm. Przebywał wtedy w Galii, a do Anglii wrócił po nawróceniu się Eadbalda, króla Kentu. Gdy w r. 624 zmarł Meliton, wstąpił na osieroconą stolicę w Canterbury. Bonifacy V przysłał mu paliusz. W r. 625 udzielił sakry Paulinowi, który stał się apostołem Nortumbrii. Zmarł 10 listopada, prawdopodobnie w r. 627. W tym też dniu wspomina go Martyrologium Rzymskie.

======

Święty Guerembald (+965)

                         Zanim wbrew sobie został wybrany opatem benedyktyńskim był bardzo pokornym mnichem. Został mianowany na biskupa w Hirschau, w Niemczech, a gdy proponowano mu biskupstwo w Spire zrezygnował z niego.

======

Święty Hadelin z Sees (+910)

                      Nazywany jest również Adelheim. Był opatem benedyktyńskim przez kilka lat zanim został wybrany na biskupa w Seez, we Francji.

 

 

S. Stefania OSB
pt, 09 listopada 2018 22:12
Data ostatniej edycji: wt, 15 listopada 2022 09:08:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę