Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 794

Chrzanowski wygrał drugą prezydenturę

Mariusz Chrzanowski nadal będzie prezydentem Łomży. W niedzielnej dogrywce wyborów zdecydowanie pokonał wystawioną przez PiS Agnieszkę Muzyk. Na Chrzanowskiego zagłosowało w niej 14866 mieszkańców, a na Muzyk tylko 4699. To oznacza, że Chrzanowskiego poparło niemal 76 procent wyborców.

Mariusz Chrzanowski rządzi w Łomży od grudnia 2014 roku. 30-letni wówczas Chrzanowski został wybrany prezydentem miasta jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. W czerwcu tego roku Komitet Polityczny PiS zdecydował, że kandydatką partii na nowego prezydenta Łomży będzie Agnieszka Muzyk, która przez trzy i pół roku była pierwszą zastępcą Chrzanowskiego, ale w maju niespodziewanie została przez niego zwolniona z pracy. Pomimo braku wskazania partyjnego Chrzanowski zdecydował się wystartować w wyborach na prezydenta Łomży z własnego komitetu wyborczego. Został za to usunięty z partii, a prezes Jarosław Kaczyński oceniając jego postępowanie napisał, że „to bolesny zawód”. - Stawialiśmy na młodość, a okazało się, że otrzymaliśmy w zamian niedojrzałość i nielojalność, brak aktywności i zwykłej ciężkiej codziennej pracy – oceniał Chrzanowskiego tłumacząc w liście do mieszkańców Łomży, dlaczego partia wystawiła jako kandydatkę na prezydenta Łomży Agnieszkę Muzyk. 
W pierwszej turze wyborów – 21 października, Mariusz Chrzanowski zdobył ponad 44% głosów poparcia przy 6 kontrkandydatach. Agnieszka Muzyk z PiS zdobyła drugi wynik osiągając 23% poparcia. W niedzielnej dogrywce wyborczej różnica była jeszcze większa. Na Chrzanowskiego zagłosowało trzy razy więcej mieszkańców niż na Muzyk. Chrzanowski zdobył głosy 14866 mieszkańców, a na Muzyk tylko 4699. To oznacza, że w stosunku do pierwszej tury Chrzanowskiemu przybyło ponad 4 tysiące głosów, a Muzyk ubyło blisko 700.
Warto dodać, że druga tura wyborów prezydenckich w Łomży odbyła się przy stosunkowo niskiej frekwencji. Wyniosła ona niespełna 41 proc., podczas gdy dwa tygodnie wcześniej na wybory poszło ponad 50 proc. mieszkańców.
Tym samym Łomża dołączyła do szeregu średnich i mniejszych miast w Polsce, w których PiS wybory włodarzy przegrał. W regionie partia Jarosława Kaczyńskiego straciła np. władzę w Ostrołęce, a jej kandydaci przegrali m.in. w Zambrowie i Grajewie.

Zmiana władzy w Piątnicy
Niedzielna dogrywka wyborcza rozstrzygnęła także kto będzie rządził w siedmiu innych samorządach w regionie, w których nie było zwycięzców po głosowaniu 21 października. I tak  Artur Wierzbowski z PSL będzie nowym wójtem gminy Piątnica. W dogrywce pokonał urzędującego wójta Krzysztofa Kozickiego z listy PiS. 43-letni Artur Wierzbowski zdobył 2063 głosów mieszkańców czyli o blisko 100 głosów więcej niż 50-letni Krzysztof Kozicki, którego poparło 1976 osób. Po pierwszej turze niewielką przewagę 12 głosów miał Kozicki, który fotel wójta objął w grudniu 2014 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę