Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 7 LISTOPADA:


- Święty Wilibrord z Echternach (658 – 739)- patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-07a.php3
=
Święty Amarand (+700)
=
Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675)
=
Święta Gertruda z Remiremont (+690)
=
Święty Raveran z Seéz (+682)
=
patrz poniżej

Święty Wilibrord z Echternach (658 – 739)
Święty Wilibrord z Echternach (658 – 739)
Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675)
Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675)

======

Święty Wilibrord z Echternach (658 – 739)

                         Urodził się w 658 r. w Northumbrii. Wcześnie w benedyktyńskim opactwie w Ripon został oblatem i uczniem Wilfryda. W 678 r. udał się do Irlandii, do Egberta, dzięki czemu swoją rzymską i benedyktyńską formację dopełnił znajomością zwyczajów iroszkockich. W 690 r. razem z jedenastoma towarzyszami udał się na misję do Fryzów. Dzieło oddał pod opiekę Pepina z Heristalu. Postarał się również o upoważnienia papieskie. Po pierwszych osiągnięciach Pepin wysłał go do Rzymu, a Sergiusz I udzielił mu w 695 r. sakry, mianując go zarazem arcybiskupem Fryzów. W Utrechcie wybudował sobie katedrę, ale prowincji kościelnej zorganizować nie zdołał. Chrystianizacja, wspierana przez arystokrację frankońską, postępowała jednak naprzód. Wilibrord wyprawił się potem do Danii i Turyngii, bo najwidoczniej pragnął poszerzyć pole swojej misyjnej działalności, ale powodzenia tutaj nie osiągnął. Cała zresztą jego misja załamała się z chwilą, gdy po śmierci Pepina (pod koniec 714) załamało się władanie Franków nad Fryzami. Odnowienie jej umożliwiły dopiero poczynania Karola Młota. Wiemy też, że Wilibrord objął chyba biskupstwo utrechckie, ale ukochał założony około 700 r. klasztor benedyktyński w Echternach. Tam zmarł 7 listopada 739 r.

======

Święty Amarand (+700)

                           Był opatem w klasztorze benedyktyńskim we Francji. Został mianowany biskupem w Albi, we Francji, około 700 roku, rok przed śmiercią.

======

Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675)

                         Nazywana jest również Gertruda. Była trzecią ksienią opactwa benedyktyńskiego w Remiremont, we Francji. Znana jest z zachęcania do modlitwy i walki z pogaństwem. Jej kult apropobował papież, św. Leon IX w 1051 roku.

Siostra św. Adolfa i wnuczka św. Romaryka.  Później została tam ksienią po swojej ciotce św. Klarze.

======

Święty Raveran z Seéz (+682)

                        Nazywany był również Raverian. Najpierw został wybrany biskupem w Séez, we Francji. Zrezygnował jednak i wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Fontenelle.

 

S. Stefania OSB
śr, 07 listopada 2018 08:42
Data ostatniej edycji: nie, 13 listopada 2022 10:43:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę