Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 4 LISTOPADA:


- Święty Klarus Hermit (+875)
=
Święty Birrstan z Winchester (+934)
=
Święty Gerard de Bozanches (+1123)
=
Święty Grzegorz z Burtscheid (+999)
=
Święta Modesta z Trier (+ok. 680)

patrz poniżej

Święty Klarus Hermit (+875)
Święty Klarus Hermit (+875)

======

Święty Klarus Hermit (+875)

                         Wyświęcony na kapłana w Rochester, w Anglii Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Normandii, we Francji. Żył później jako jako pustelnik niedaleko Rouen. Kiedy pewna szlachcianka złożyła mu niemoralną propozycję, on odmówił. Z zemsty nasłała na Klarusa bandytów, którzy go zamordowali. Wioska Saint- Clair-su-Epte wzięła nazwę od jego imienia.

======

Święty Birrstan z Winchester (+934)

                       Nazywany jest również Birnstan lub Brynstan. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru i był uczniem św. Grimbolda. Był następcą św. Frithestana na stolicy biskupiej  w Winchesterze, w Anglii.

======

Święty Gerard de Bozanches (+1123)

                               Mnich w benedyktyńskim klasztorze w Angers, we Francji.

======

Święty Grzegorz z Burtscheid (+999)

                       Początkowo był mnichem bazyliańskim. Musiał uciekać przed inwazją Saracenów w Kalabrii, we Włoszech. Spotkał cesarza Ottona III w Rzymie. Otto ufundował dla niego opactwo w Burtsheid, w pobliżu Aachen, w Niemczech, gdzie został opatem. Wprowadził tam regułę benedyktyńską.

======

Święta Modesta z Trier (+ok. 680)

                           Święta Modesta żyła w VII stuleciu. Już w młodości była przyjaciółką św. Gertrudy z Nivelles, która objawiła się jej po swej śmierci. Z Gertrudą też prawdopodobnie wychowywała się w Nivelles. Była potem ksienią benedyktyńskiego klasztoru w Öhren (ad Horreum) pod Trewirem. Jej następczynią na tym stanowisku była św. Irmina. Modesta zmarła 4 listopada po r. 659. Posiadamy stosunkowo wczesne dowody jej czci (litanie). W Trewirze wspominano ją 4 listopada; następnie wspomnienie to przesunięto o jeden lub dwa dni. W XVII wieku złączono je ze wspomnieniem św. Sewery i umieszczono pod dniem 20 lipca. W martyrologiach benedyktyńskich zachowało jednakże swój właściwy termin.

 

S. Stefania OSB
nie, 04 listopada 2018 10:20
Data ostatniej edycji: wt, 08 listopada 2022 22:30:39

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę