Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 31 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994) - patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-31c.php3
=
Święty Arnulf z Novalesa (+840)
=
Święty Foillan z Fossés (+655)
=
Święta Notburga z Kolonii (+714)

patrz poniżej

Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994)
Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994)
Święty Foillan z Fossés (+655)
Święty Foillan z Fossés (+655)

======

Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994)

                  Pochodził z Północnej Szwabii. Był synem zamożnej wolnej rodziny. Wychowywał się w opactwie w Reichenau. Potem ze swym szkolnym kolegą Henrykiem przeniósł się do Würzburga, gdzie wuj ostatniego, Poppo, kanclerz królewski, był biskupem i gdzie nauczał Stefan z Novary. Gdy Henryk został w r. 956 arcybiskupem Trewiru, Wolfgang udał się z nim nad Mozelę i służył mu jako scholastyk, dziekan kapituły oraz kanclerz. Bruno, arcybiskup Kolonii, chciał, aby został w Trewirze następcą Henryka, ale na osieroconą stolicę dostał się zaprzyjaźniony z Wilhelmem z Moguncji Dietrich. Wolfgang wstąpił wówczas do klasztoru benedyktyńskiego w Einsiedeln. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ulryka z Augsburga. W Augsburgu też następnie nauczał.
W 971 r. wyruszył jako misjonarz na Węgry, ale Pilgrim z Pasawy rychło wezwał go do powrotu: na życzenie cesarza wyniesiono go na stolicę biskupią w Ratyzbonie. Zasiadłszy na niej, zgodził się na oddzielenie czeskiej części diecezji i utworzenie biskupstwa w Pradze, natomiast przy ustalaniu dóbr opactwa Św. Emmerama i instalowaniu na urzędzie opata Ramwolda zajął stanowisko, które sprzyjało reformie życia benedyktyńskiego. Reformę wprowadził też do swej kapituły. Z założonego przez siebie klasztoru żeńskiego pod wezwaniem św. Pawła uczynił model życia zakonnego. W 976 r. stanął po stronie cesarza przeciw Henrykowi Kłótnikowi, ale po 983 uzyskał od księcia poparcie
i kształcił jego dzieci. Przede wszystkim był nauczycielem i kanclerzem. Przypisuje mu się zredagowanie roczników w Einsiedeln, a Otloh sławi go jako wydawcę wierszy. Zmarł 31 października 994. W 1052 r. Leon IX dokonał u Św. Emmerama uroczystej elewacji jego relikwii. Od tego czasu kult Wolfganga szerzył się intensywnie w krajach niemieckich i sąsiednich. Wielki biskup wpisany też został do Martyrologium Rzymskiego.

======

Święty Arnulf z Novalesa (+840)

                Arnulf wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Novalesie,w Piedmont, we Włoszech. Kiedy Saraceni napadli na te tereny, zginął śmiercią męczeńska.

======

Święty Foillan z Fossés (+655)

                     Urodził się w Irlandii, ale razem z rodziną przeniósł się do Anglii około 630 roku. Jego braćmi byli święci Fursey i Ultan. Zbudował klasztory w Burghcastle, w pobliżu Yarmouth, który został zniszczony przez Mercjan. Foillan udał się do Francji, gdzie król, Klovis II? Zaprosił go , by osiadł w królestwie w Neustrii. Błogosławiona Ita z Nivelles dała mu ziemię, gdzie zbudował klasztori był tam opatem, który mis jonował. Foillan został zamordowany przez bandytów w lesie gdzie właśnie zakończył odprawiać Mszę Świętą.

======

Święta Notburga z Kolonii (+714)

                        Mniszka w benedyktyńskim opactwie św. Mariiw Kapitolu, w Kolonii.

 

S. Stefania OSB
śr, 31 października 2018 20:25
Data ostatniej edycji: so, 05 listopada 2022 08:44:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę