Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 29 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Stefan z Caiazzo (+1023)
=
Święty Bernger (Berengariusz) z Formbach (+1108)
=
Święta Elfleda z Ramsey (+1000)
=
Święta Małgorzata z Hohenfels
=
Święty Siegebert (+635)
=
Święty Wirnto z Formbach (+1127)
=
Święty Zygolin (+670)
=
patrz poniżej

Święty Stefan z Caiazzo (+1023)
Święty Stefan z Caiazzo (+1023)

======

Święty Stefan z Caiazzo (+1023)

                          Urodził się w Macerata, we Włoszech. Kształcił się w Kapui i wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru. Został wybrany opatem w San Salwatore Maggiore, a później biskupem w Cajazzo w 979 roku.  Znakomicie spełniał swoje obowiązki. Jest czczony jako jedeny patron Cajazzo i diecezji.

======

Święty Bernger (Berengariusz) z Formbach (+1108)

                     Urodzony w połowie XI wieku. Wstapił do reformackiego klasztoru benedyktyńskiego Münsterschwarzach w Unterfranken, w Bawarii, w Niemczech. W 1094 roku został opatem w nowo założonym klasztorze w Formbach k. Pasawy. Odznaczał się wielką pobożnością i ścisłym przestrzeganiem reguły zakonnej. Zmarł 29 października 1108 roku  w Formbach. I podobnie jak i jego bezpośredni następca Wirnto czczony jest jako błogosławiony

======

Święta Elfleda z Ramsey (+1000)

                     Córka Earla Ethelwolda. Ufundowała opactwo w Ramsey, w Anglii, gdzie była ksienią.

======

Święta Małgorzata z Hohenfels

                      Była córką grafa, który swe dobra posiadał na północ od Moguncji. Małgorzata wcześnie wstąpiła do klasztoru na Rupertsbergu pod Bingen. Tam to jego założycielka, św. Hildegarda, mianowała ją potem przeoryszą. Nie wiemy, kiedy zmarła. Zapewne w ostatnich latach XII stulecia. Jej kult na przełomie XV i XVI w. odnowił Trithemius, opat ze Sponheim, głośny autor wielu dziełek. Małgorzatę wspominano 29 października.

======

Święty Siegebert (+635)

                  Był przyrodnim bratem władcy wschodniej Anglii, Eorpwalda. Był przez parę lat na wygnaniu we Francji. W tym czasie został ochrzczony. Powrócił do Anglii, gdy Eorpwald został zamordowany przez pogan. Został po nim królem wschodniej Anglii w 631 roku. Odkrył w swoim królestwie polityczne zamieszanie i jeszcze większe pogaństwo. Z pomocą świętych Feliksa i Furseya szerzył chrześcijaństwo  i ustabilizował politykę. Po krótkim jednak czasie abdykował  i wstąpił do jednego z klasztorów, być może Dunwich. Kiedy Penda z Mercji, sąsiadujący król pogański wyruszył do wschodniej Anglii, Siegebert został zmuszony do opuszczenia klasztoru i stanąć na czele wschodniej Anglii
w bitwie. Został zabity, gdy odmówił wzięcia udziału w walce. Jest czczony jako męczennik  z powodu tego, że poganie uważali go za wroga.

======

Święty Wirnto z  Formbach (+1127)

                  Wywodził się z rycerskiego rodu, a wychowywał i kształcił się w Sankt-Blasien. Habit mnisi przyodział w Göttweig. W Garsten piastował urząd przeora, a w Formbach w 1111 r. obrano go opatem. Wszędzie słynął z wielkiej ascezy. W 1125 r. otrzymał od hrabiów na Formbach ich zamek na klasztor. Zmarł 10 marca 1127 r. Jego żywot napisano nie przed 1181 r. Wspomnienie obchodzono 29 października.

======

Święty Zygolin (+670)

                 Opat benedyktyński w Stavelot- Malmédy, w Belgi. Ten klasztor był wspaniałym monastycznym centrum w tej epoce i rozwinęło bogactwo kulturowe.

 

S. Stefania OSB
śr, 31 października 2018 19:59
Data ostatniej edycji: pt, 04 listopada 2022 11:36:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę