Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 26 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Eata z Hexham (+686)
=
Święty Albin z Büraburg (+760)
=
Święta Gibitruda (+655)
=
patrz poniżej

Święty Eata z Hexham (+686)
Święty Eata z Hexham (+686)

======

Święty Eata z Hexham (+686)

                        Był jednym z dwunastu młodych Anglów, których św. Aidan, apostoł Nortumbrii, skłonił do podjęcia studiów. Przyjąwszy habit, został w r. 651 benedyktyńskim opatem w Melrose. Potem król Alchfryd ofiarował mu teren na nowy benedyktyński klasztor w Ripon, ale po pewnym czasie Eata wrócił stamtąd, aby dochować wierności obyczajom iroszkockim w zakresie święcenia Wielkanocy i przestrzegania tonsury. Św. Kolman powołał go następnie na urząd opata w benedyktyńskim opactwie wLindisfarne. Gdy teren Nortumbrii dzielono na diecezje, został biskupem w Bernicia, a w r. 684 w Hexham. Zmarł na skutek epidemii w dwa lata później. Ok. nazwał go mansuetissimus et simplicissimus. Wspomnienie obchodzono 26 października.

======

Święty Albin z Büraburg (+760)

                     Nazywany był również Witta. Anglo-Sakson. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru, prawdopodobnie do Pereum, w Niemczech. Został wybrany na towarzysza św. Bonifacego w jego misjonarskiej pracy. Albin został też wybrany biskupem w Buraburgu, w Hesse, w Niemczech w 741 roku. Pozostał biskupem aż do swojej śmierci.

======

Święta Gibitruda (+655)

                    Mniszka w benedyktyńskim klasztorze Faremotier-en-Brie,  we Francji. W życiu religijnym wspierała ją św. Fara.

 

S. Stefania OSB
pt, 26 października 2018 08:33
Data ostatniej edycji: pon, 31 października 2022 08:34:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę