Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 25 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Maur z Pécs (+ok. 1070)
=
Święty Dulkard (+584)
=
Święta Hildemarka z Fécamp (+670)
=
patrz poniżej

Święty Maur z Pécs (+ok. 1070)
Święty Maur z Pécs (+ok. 1070)

======

Święty Maur z Pécs (+ok. 1070)

                       W młodości przebywał jako mnich na Górze Panońskiej (Św. Marcina, Szent Márton, Pannonhalma). Wyróżniał się pobożnością i wiernością w zachowywaniu reguł. Cenili go święci Emeryk i Stefan. Około r. 1030 został opatem. W kilka lat później powołano go na stolicę biskupią do Pięciu Kościołów. Wybudował tam w stylu romańskim katedrę. Napisał także żywot czczonego u nas Andrzeja Świerada i jego towarzysza, Benedykta: Vita sanctorum heremitarum Zoerardi confessoris et Benedicti martyris. Zmarł około r. 1070.
Na Węgrzech uważano go zawsze za świętego. Ten trwały kult zaaprobowano w r. 1848. Wspomnienie przypada 25 października.

======

Święty Dulkard (+584)

                          Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Micy (Saint-Mesmin) w Orléanie. Zdecydował się jednak pouścić klasztor i wybrać życie bardziej surowsze i oddane Chrystusowi. Został więc pustelnikiem w Saint-Doulchard (Cher) we Francji.

======

Święta Hildemarka z Fécamp (+670)

                       Wstąpiła do benedyktyńskiego klasztoru św. Eulalii w Bordeaux. Święty Wandrill zaproponował jej , by została ksienią założonego przez niego klasztoru we Francji.

S. Stefania OSB
cz, 25 października 2018 12:22
Data ostatniej edycji: nie, 30 października 2022 10:39:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę