Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 07 grudnia 2022 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 22 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884)
=
Święty Moderan z Rennes (+730)
=
Święty Symplicjusz z Monte Cassino (+570)
=
patrz poniżej

Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884)
Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884)

======

Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884)

                     Pochodził z Lombardii. Wstąpiwszy do benedyktynów na Monte Cassino, w r. 848 został tam opatem. Południową Italię dewastowali wówczas Saraceni i dlatego ufortyfikował klasztor, a u jego stóp rozpoczął budowę miasteczka, które nazwał imieniem św. Benedykta i które później nazywano San Germano lub krótko – Cassino. W samym opactwie dbał o rozwój wiedzy, dzięki czemu doczekał się tego, że wielu z jego uczniów zostało biskupami. Kościół klasztorny wyposażył w cenne utensylia. W r. 866 podejmował w opactwie cesarza Ludwika II i jego żonę Ingelbergę. W Teano założył klasztor dla mniszek. W 877 udał się do Jana VIII, aby przeciwstawić się biskupowi-intruzowi, który zajął stolicę w Kapui. Potem po raz pierwszy za cenę złota bronił przed Saracenami opactwa w Volturno. 4 września 884 r. napadli oni i złupili Monte Cassino. Mnisi, którzy uniknęli masakry, schronili się w miasteczku. Najeźdźcy wrócili tam w kilka tygodni później. Bertariusz pozostał z kilkoma mnichami na miejscu, podczas gdy inni uciekli do Teano. 22 października Saraceni napadli na kościół i Bertariusza oraz innych pozabijali u ołtarza. Ciała przeniesiono potem na Monte Cassino i pochowano w kapitularzu. Kult zaaprobował w r. 1727 Benedykt XIII. Bertariusz pozostawił po sobie bogatą spuściznę: traktat De arte grammatica, traktaty medyczne i zbiór recept, kazania, poezje, traktat Quomodo per annum jejunandum; Carmen na cześć św. Benedykta (BHL 1107), może także część Antikeimenon, komentarza do niektórych miejsc ze Starego i Nowego Testamentu.

======

Święty Moderan z Rennes (+730)

                         Nazywany jest również Moran i Moderam. Został wybrany biskupem w Rennes we Francji. W niedługim czasie po pielgrzymce do Rzymu zrezygnował z biskupstwa i został pustelnikiem przy opactwie benedyktyńskim w Parmie. Pozostał pustelnikiem już do końca swego życia i już nigdy nie wrócił na swoje biskupstwo.

======

Święty Symplicjusz z Monte Cassino (+570)

            Trzeci opat w beneduktyńskim opactwie na Monte Cassino. Był uczniem św. Benedykta z Nursji.

 

S. Stefania OSB
wt, 23 października 2018 12:16
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2022 08:21:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę