Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 21 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Bertold z Parmy (+1111)
=
Święty Gebizo (+1087)
=
Święci Hugon z Ambronay (+IX lub X w.)
=
Święty Konded (+690)
=
Święty Mauront z Marsylii (+804)
=
Święty Wendolin (+607)
=
patrz poniżej

Święty Bertold z Parmy (+1111)
Święty Bertold z Parmy (+1111)
Święty Wendolin (+607)
Święty Wendolin (+607)
Święty Mauront z Marsylii (+804)
Święty Mauront z Marsylii (+804)

======

Święty Bertold z Parmy (+1111)

                   Jego rodzice mieli być uchodźcami z Anglii, uciskanej przez Normanów. Osiedlili się najpierw w Mediolanie, a gdy w r. 1071 miasto ucierpiało od pożaru, wywędrowali do Parmy. Pomocy udzieliły im mniszki benedyktynki. W cieniu ich klasztoru wychował się też Bertold. Później stał się u nich oblatem czy konwersem i mniszkom oddał wiele usług. Mieszkał w dzwonnicy ich kościoła, który wzorowo obsługiwał. Odbył pielgrzymki do Rzymu i Vienne, nade wszystko wiódł jednak życie pełne umartwień i rozmodlenia. W wolnych chwilach zbierał datki na rzecz ubogich. Z czasem stał się także prawdziwym ojcem duchownym klasztoru. Zmarł nieoczekiwanie w 1111 roku. Wspomnienie obchodzono w dniu 21 października.

======

Święty Gebizo (+1087)

                  Nazywany jest również Gerizo. Urodził się w Kolonii, w Niemczech. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Monte Cassino. Wtedy opatem był tam św. Dezydery (późniejszy paież Wiktor III). Gebizo został delegowany przez papieża Grzegorza VII jako papieski legat, by koronował króla Chorwacji, jako wyraz papieskiej aprobaty.

======

Święci Hugon z Ambronay (+IX lub X w.)

                     Opat w benedyktyńskim opactwie w Ambronay, Beley, we Francji.

======

Święty Konded (+690)

                   Nazywany jest również Kondéd lub Kondéde. Z urodzenia był Anglikiem. Najpierw był pustelnikiem w Fontaine-de-Saint-Valéry przy rzece Somme we Francji. Później wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Fontenelle około 673 roku. Król Neustrii i Burgundii, Teodoryk III ofiarował mu wyspę, na której zbudował pustelnię przy rzece Seine.

======

Święty Mauront z Marsylii (+804)

                      Najpierw został wybrany opatem w benedyktyńskim opactwie w Marsylii, we Francji. Później został wybrany w tym mieście biskupem.

======

Święty Wendolin (+607)

                      Nazywany jest również Wendelin. Według tradycji pochodził z Irlandii. Był pasterzem i pustelnikiem. Został wybrany opatem w klasztorze benedyktyńskim w pobliżu Trier. Przez dłuższy czas był czczony w Niemczech jako św. Wendel.

 

S. Stefania OSB
nie, 21 października 2018 10:01
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2022 08:20:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę