Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 20 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Ambroży Traversari (+1439)
=
Błogosławiona Adelina z Mortain (+1125)
=
Święty Vitalis z Salzburga (+745)
=
patrz poniżej

Święty Ambroży Traversari (+1439)
Święty Ambroży Traversari (+1439)

======

Święty Ambroży Traversari (+1439)

                    Urodził się 16 września 1386 r. w Portico, w Romanii. Wcześnie,
bo w r. 1400, wstąpił we Florencji do kamedułów. Tam to rychło zetknął się z kręgiem wybitnych humanistów, zwłaszcza z dobrymi grecystami. Zająwszy wśród nich poczesne miejsce, oddał Kościołowi znamienite usługi, tłumacząc i zbierając pisma Ojców greckich. Nie mniej czynny był w czasie soboru w Bazylei oraz w rozmowach z Grekami w Ferrarze i Florencji. On to razem z kardynałem Bessarionem zredagował akt unii florenckiej. Wyczerpany trudami, zmarł wkrótce potem, 21 października 1439 r.

======

Błogosławiona Adelina z Mortain (+1125)

                       Alina (Adelma) z Mortain ( w departamencie Manche, Francja).   Była siostrą św. Witala (Witalisa) z Savigny. Gdy ten założył klasztor w Savigny, siostrę swą osiedlił w pobliżu i wprowadził w życie zakonne.  W  r. 1105  hrabia Wilhelm z Mortain wybudował klasztor dla zakonnic, którego pierwszą ksienią została właśnie Alina.W obydwu klasztorach przestrzegano reguły benedyktyńskiej. Regułę cysterską przyjęto tam nieco później. Zakonnice z Mortain z  powodu ich ubioru nazywano Białymi Paniami ( Albae Dominae, Blanche). W r. 1243 dokonano przeniesienia szczątków Witalisa, Aliny i kilku innych. Było to niejako odniesienie relikwii, równoznaczne z uznaniem uczczonych w ten sposób osób za święte. Ponieważ kult Aliny nie został później formalnie zatwierdzony, widnieje ona w  wykazach jako błogosławiona. Pamiątkę obchodzi się 20 października

======

Święty Vitalis z Salzburga (+745)

                Opat w benedyktyńskim opactwie św. Piotra w Salzburgu, w Austrii. Następca św. Ruperta. Później został mianowany arcybiskupem Salzburga w 717 roku.

 

S. Stefania OSB
so, 20 października 2018 08:52
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2022 08:19:49

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę