Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 PAŹDZIERNIKA:


-Święty Leodegar z Autun (ok. 616–678)
=
Święty Ursycyn z Chur (+760)
=
patrz poniżej

Święty Leodegar z Autun (ok. 616–678)
Święty Leodegar z Autun (ok. 616–678)
Święty Ursycyn z Chur (+760)
Święty Ursycyn z Chur (+760)

======

Święty Leodegar z Autun (ok. 616–678)

                      Urodził się około r. 616 w arystokratycznej rodzinie frankońskiej. Wychowywał sięy na dworze królowej Batyldy i u swego krewnego, biskupa z Poitiers. Wstąpiwszy do stanu duchownego, rychło dostąpił wysokich godnośchn i. Najpierw był archidiakonem wspomnianego biskupa. Następnie obrano go opatem benedyktyńskim klasztoru Saint- -Maixent. Około r. 663 objął stolicę biskupią w Autun, a zarazem miejsce w radzie regencyjnej. Jako rządca diecezji przywrócił w niej zachwiany ład, odnowił katedrę i wyposażył jej zakrystię.
Na synodzie odbytym w r. 670 zalecił mnichom regułę benedyktyńską. Zasłynął także jako opiekun ubogich. Przy tym wszystkim jednak ten dawny palatyn i aktualny doradca panujących popierał separatystyczne aspiracje Burgundczyków i wciągnięty był w ówczesne powikłania polityczne, które nazbyt często przeradzały się w zaciekłe spory o wpływy w państewkach frankońskich. Na Wielkanoc 675 r. biskup został na skutek tego zesłany do opactwa w Luxeuil. Gdy wkrótce potem zamordowano króla Childeryka II, wrócił do Autun. Ale już w roku następnym obległ go tamże Ebroin. Zmuszony do poddania miasta, biskup został teraz oślepiony, obcięto mu także wargi i język.  Tak okrutnie okaleczonego uwięziono w Fécamp. Mógł jeszcze stamtąd napisać list z pocieszeniem do swej matki, która schroniła sie u mniszek w Soisson. Czołobitny synod w Villeroy uznał go następnie na rozkaz Ebroina niegodnym kapłaństwa i skazał na śmierć. Zadano mu ją w lesie pod Sarcing (niedaleko Arras) w dniu 2 lub 3 października 679 lub 680 r. Wkrótce po zamordowaniu Ebroina biskupi rehabilitowali pamięć Leodegara, a w r. 681 dokonano translacji jego ciała do Saint-Maixent.

======

Święty Ursycyn z Chur (+760)

                   Zanim został opatem w benedyktyńskim klasztorze w Disentis, wybrano go biskupem Chur w 754 roku. Cztery lata później zrezygnował i osiadł jako pustelnik.

 

S. Stefania OSB
wt, 02 października 2018 08:43
Data ostatniej edycji: pt, 07 października 2022 08:34:00

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę