Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 25 WRZEŚNIA:


-Święty Ermenfryd z Luxeuil (+670)
=
Święty Austindus z Auch (+1068)
=
Święty Ceodfryd (642-716)
=
Święty Egelred z Crowland (+870)
=
patrz poniżej

Święty Ermenfryd z Luxeuil (+670)
Święty Ermenfryd z Luxeuil (+670)

======

Święty Ermenfryd z Luxeuil (+670)

Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Luxeuil., gdzie później został wybrany opatem. Był nauczycielem św. Waldeberta . Opactwo te cieszył się wspaniałą monastyczną tradycją na tym obszarze.

======

Święty Austindus z Auch (+1068)

Urodził się w Bordeaux, we Francji. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa św. Orensa w Auch.. Kiedy został wybrany opatem  wprowadził do swojego klasztoru reformę kluniacką. Austind został później arcybiskupem w Auch., we Francji w 1041 roku.

======

Święty Ceodfryd (642-716)

Urodził się w r. 642. Początkowo kształcił się w opactwie Gilling. Potem, zachęcony przez biskupa Wilfryda, przeszedł do Ripon, gdzie  w r. 669 otrzymał święcenia kapłańskie. Pięć lat później Benedykt Biscop wezwał go do Wearmouth, aby wspomógł go w zakładaniu i zarządzaniu tym opactwem, z czasem jakże sławnym. Jeszcze później objął ponadto rządy w benedyktyńskim opactwie w Jarrow. Tam to miał za ucznia Bedę Wielebnego, który stanie się jego biografem. Na jego też rozkaz Beda przyjął święcenia kapłańskie. Był gorliwym zwolennikiem ujednolicenia praktyk ascetycznych i obrzędów liturgicznych. Udało mu się nakłonić do tego wielu wybitnych, a m.in. Adamnana, opata z Iona (Hy). Na jego nalegania Nektan, król szkockich Piktów, przeprowadził w swym państwie reformę obrzędów. Pod koniec życia zrezygnował z godności opackiej i wyruszył do Rzymu.
Zmarł w drodze, w Langres, 25 września 716 r. Ciało przeniesiono do Anglii.

======

Święty Egelred z Crowland (+870)

Mnich w benedyktyńskim opactwie w Crowland, w Wielkiej Brytanii. Zginął razem ze swoim  opatem wielu innymi mnichami z rąk najeźdźców z Danii.

 

S. Stefania OSB
wt, 25 września 2018 08:38
Data ostatniej edycji: pt, 30 września 2022 08:52:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę