Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 20 WRZEŚNIA:


-Święty Wincenty Madelgariusz (+677)
=
Święta Euzebia z Marsylii (+731)
=
Błogosławiony Waryn z Nowej Korbei (+856)
=
patrz poniżej

Święty Wincenty Madelgariusz (+677)
Święty Wincenty Madelgariusz (+677)
Błogosławiony Waryn z Nowej Korbei 
 (+856)
Błogosławiony Waryn z Nowej Korbei (+856)

======

Święty Wincenty Madelgariusz (+677)

Pochodził ze Strépy (Belgia). Poślubił św. Waldetrudę. Wychowawszy czwórkę dzieci, małżonkowie postanowili resztę życia spędzić w klasztorach. Wincenty ufundował klasztor benedyktyński w Hautmont i został w nim zakonnikiem. Potem przeniósł się do Soignies i tam także założył opactwo. Krótko przed śmiercią zrezygnował z przełożeństwa na rzecz swego syna Landryka. Zmarł około 677 r. Żywot sporządzono dość późno.

======

Święta Euzebia z Marsylii (+731)

Ksieni w opactwie benedyktyńskim w Saint-Cyr we Francji. Została zamordowana razem z 40 mniszkami przez Saracenów podczas islamskiego najazdu na zachodnią Europę .

======

Błogosławiony Waryn z Nowej Korbei (+856)

Był synem hrabiego Ekberta i św. Idy. Wychowywał się na dworze Karola Wielkiego. Był też uczniem Paschazjusza Radberta. Gdy w 826 r. zmarł Adelhard, z Walą współrządził opactwem benedyktyńskim w Nowej Korbei. Drogi dwóch opatów rychło się jednak rozeszły. Wala, utraciwszy zaufanie cesarza, usunąć się musiał do Noirmoutier, gdy tymczasem Waryn pozyskał sobie względy Ludwika Pobożnego, stał się niemal jego zaufanym. On to miał w swym opactwie strzec Hilduina z Saint-Denis, jednego z wodzów rewolty wywołanej w 830 r.
W rok później Waryn objął także urząd opata w Rebais. W 836 r. dokonał translacji relikwii św. Wita z Saint-Denis do Korvey. Wiemy, że kult tego męczennika rychło zdobył tam sobie wielką popularność. Rozgłosu nabrało także samo zarządzane przez Waryna opactwo. Przyjęto do niego 58 kandydatów. Opat zmarł w 856 r. Zachowała się jego korespondencja z Radbertem.

 

S. Stefania OSB
cz, 20 września 2018 08:41
Data ostatniej edycji: nie, 25 września 2022 10:17:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę