Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 11 WRZEŚNIA:


-Święty Adelfiusz z Remiremont (+670)
=
Święty Bodo (Leudyn) z Toul (+670)
=
Święty Boemund
=
Święta Sperandia (ok. 1216 - 1276)
=
Święty Wincenty z Leon (+554)
=
patrz poniżej

Święty Adelfiusz z Remiremont (+670)
Święty Adelfiusz z Remiremont (+670)

======

Święty Adelfiusz z Remiremont (+670)

Był tam benedyktyńskim opatem. Zmarł po 2 maja 670 roku.
Jego Vita (BHL 73) nie dostarcza nam, niestety, wielu konkretnych wiadomości o jego życiu. W martyrologiach występuje pod dniem 29 sierpnia.

======

Święty Bodo (Leudyn) z Toul (+670)

 

Urodził się w Toul , we Francji. Tam się też ożenił. Jego siostrą jest św. Salaberga. Kiedy jego żona wraz z Salabergą zostały mniszkami on wstąpił do benedyktynów w Laon. Został wybrany biskupem w Toul
i ufundował kilka opactw.

======

Święty Boemund

Był za czasów św. Bernarda mnichem w Clairvaux. Wielki odnowiciel wysłał go do Portugalii, ażeby tam zaszczepił życie cysterskie. Tak to w r. 1138 przybył do San Cristoforo di Alafoes, gdzie przebywało już kilku pustelników. W r. 1140 przeniósł się do San Giovanni di Tarouca. Założył tam opactwo, którego też był pierwszym przełożonym. Przypisywano mu wiele cudów, a pisarze zakonni zwali go zawsze błogosławionym. O aprobatę tego kultu nigdy się jednak nie wystarano. Wspominano go 11 września.

======

Święta Sperandia (ok. 1216 - 1276)

Zachował się żywot świętej, nie jest jednak kompletny i nie zawiera elementów biografii, obfituje jedynie w opisy wizji i cudów. Urodziła się w Gubbio około 1216 roku.  Żyła w samotności, ale przemierzała także Umbrię i Marchię Ankońską, głosząc pokutę. Zamieszkała potem w grocie na Monte Cuto; zostanie ona później zamieniona na kościół.  Święta przyjęła w końcu habit benedyktynek w klasztorze Św. Michała w Cingoli, a następnie była jego ksienią. Zmarła około 1276 r. Jej spontaniczny kult zaaprobowano w 1635 r. Wspomnienie obchodzi się 11 sierpnia.

======

Święty Wincenty z Leon (+554)

Hiszpan. Został opatem w benedyktyńskim klasztorze św. Klaudiusza w Lėon, w Hiszpanii. Został zamordowany przez ariańskich Wizygotów. Jest pewien nieład co do daty jego śmierci ale pewne źródła piszą , że zmarł on około m630 roku.

 

S. Stefania OSB
wt, 11 września 2018 08:31
Data ostatniej edycji: cz, 16 września 2021 08:21:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę