ŚWIĘCI NA 10 WRZEŚNIA:
-Błogosławiony Ambroży Barlow (+1641)
=
Święty Frithestan (+933)
=
Święty Piotr Martinez z Mozonzo (+1000)
=
Błogosławiony Serlo z Savigny (+1158)
=
Święty Teodard z Maastricht (+670)
=
patrz poniżej
======
Błogosławiony Ambroży Barlow (+1641)
Mnich benedyktyńskiego klasztoru w Douai . Działał przez
24 lata na misji w Anglii w rodzinnym Lancashire. Uwięziony, gdy nie chciał wyrzec się kapłaństwa, został powieszony i ćwiartowany
w Lancaster w 1641 roku. Beatyfikowany w 1929 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 10 września.
======
Święty Frithestan (+933)
Mnich benedyktyński i uczeń świętych: Grimbalda i Plegmunda. Został wybrany biskupem w Winchesterze, w Anglii na prawie 15 lat.
======
Święty Piotr Martinez z Mozonzo (+1000)
Nazywany jest również Piotr z Mozonzo. Urodził się w Galicji,
w Hiszpanii. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Marii
w Mozonzno. Około 950 roku został wybrany opatem u św. Marcina
w Antealares w Compostelii. Później mianowano go tam arcybiskupem około 986 roku. Stał się jednym z najbardziej znanych i wybitnych obrońców „Reconquisty” (krucjaty przeciw Maurom w Hiszpanii)
i tradycyjnej wiary. Był jednym z twórców „Salve Regina”.
======
Błogosławiony Serlo z Savigny (+1158)
Razem z Gaufrydem wstąpił w Cérisy do benedyktynów. Potem zaś razem z nim przeszedł do opactwa w Savigny. W 1140 r. został tam jako opat następcą swego towarzysza. Pod rządami Serlona opactwo, któremu podlegało 36 klasztorów, przeszło pod obediencję cysterską. W 1153 r. Serlo zrezygnował ze stanowiska i usunął się do Clairvaux. Tam zmarł 10 września 1158 r. Pozostawił po sobie kilka kazań (Sermones). W zakonie czczono go jako błogosławionego.
======
Święty Teodard z Maastricht (+670)
Wedle Sigeberta z Gembloux, późnego żywotopisarza, urodził się między 613 a 622 r. Był uczniem św. Remakla. Najpierw przebywał może w Stavelot. Kiedy został biskupem, nie wiemy. W 660 r. miał święcić kościół w St. Truiden (St.-Trond). W 669 lub 670 r. wybrał się do króla Austrazji Childeryka, aby znaleźć obronę przed właścicielami ziemskimi, uzurpującymi sobie prawa do dóbr kościelnych, oraz przed poborcami podatków. W drodze zamordowali go nieznani sprawcy. Stało się to w Biewald pod Spirą. Następca Teodarda, Lambert, złożył jego ciało w Leodium (Liége). Pierwszy żywot sporządzono dopiero pod koniec X w. Jest sprawą dyskusyjną, czy jego autorem był Heriger z Lobbes. Wspomnienie umieszczono w martyrologium pod dniem 10 września.