Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 6 WRZEŚNIA:


-Święty Magnus z Fussen (+772)
=
Święty Eleuteriusz (+590)
=
Święty Faust z Syrakuz (+607)
=
patrz poniżej

Święty Magnus z Fussen (+772)
Święty Magnus z Fussen (+772)
Święty Eleuteriusz (+590)
Święty Eleuteriusz (+590)

======

Święty Magnus z Fussen (+772)

Urodził się pod koniec VII w., prawdopodobnie w rodzinie retoromańskiej. Mniemanie, jakoby był mnichem irlandzkim, towarzyszem świętych Kolumbana i Gawła, badacze współcześni odrzucają. Wpływy iroszkockie, jakie łatwo odkryć w jego życiorysie i działalności, pochodzą zapewne stąd, że urabiał go ośrodek w St.-Gallen. Potem apostołował gorliwie w okręgu Allgäu, mając za towarzysza jakiegoś Teodora. W Füssen wybudował sobie celkę, która stała się zaczątkiem klasztoru benedyktyńskiego . Uważany jest tedy za jego pierwszego opata. Zmarł 6 września, prawdopodobnie w r. 772. W IX i XI stuleciu powstały jego życiorysy, które nastręczały badaczom niejeden trudny do rozwiązania problem. Obecnie są one na nowo przedmiotem uczonych dociekań. Zdaje się, iż niezależnie od tej hagiograficznej literatury rozwinął się żywy kult Magnusa, przede wszystkim w Szwabii, Szwajcarii, Tyrolu i Bawarii. Często zaliczano go tam do grona wspomożycieli (zob. Czternastu W.) i wzywano przeciw insektom niszczącym uprawy. W tym celu posługiwano się ongiś laską (cambutta), której święty miał używać.

======

Święty Eleuteriusz (+590)

Był opatem w benedyktyńskim opactwie św. Marka w Spoleto,
we Włoszech. Nazywany jest „czyniący cuda”. Wyruszył do opactwa św. Grzegorza w Rzymie, gdzie też zmarł. Papież, święty Grzegorz Wielki wspomina o nim kilka razy w swoich Dialogach.

======

Święty Faust z Syrakuz (+607)

Opat w benedyktyńskim klasztorze św. Łucji w Syrakuzach we Włoszech. Jego uczniami byli święci: Makariusz i Zozym.

 

S. Stefania OSB
cz, 06 września 2018 08:35
Data ostatniej edycji: so, 17 września 2022 08:43:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę