Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 4 WRZEŚNIA:


-Święty Gerbert z Fontenelle (+1089)

30-sty opat benedyktynski w Fontenelle. Nazywany przez innych braci również Girbertem. Został on opatem w Fontenelle w 1062r. Za jego rządów nastąpił rozwój dóbr materialnych, wprowadził hodowlę zwierząt - dla lepszego bytu, wprowadził również śpiew kościelny itd. Odznaczał się ogromną erudycją ( uczonością). Pochodził prawdopodobnie z rodu szlacheckiego z Mainz. Jego śmierć datuje się na 04 września 1089r. Pochodził z Niemczech i opuścił swój kraj z mnichem Mauriliu-sem z Fecamp, który później został arcybiskupem w Rouen , itd. Wg Bucelina (08. lutego ) był on początkowo pustelnikiem, następnie został mnichem w Fontenelle i był w stałym kontakcie ze świętym arcybiskupem Mauriliusem z Rouen. Wg Lechnera nazywał się Gerbert i został nazwany świętym. Migne natomiast wskazuje na datę 04 listopada.

S. Stefania OSB
wt, 04 września 2018 12:17
Data ostatniej edycji: so, 17 września 2022 08:43:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę