Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 2 WRZESNIA:


-Święty Albert z Pontidy (+1095)
=
Święta Adelina z Poulangy (+1170)
=
Święty Ambroży August Chevreux (1728-1792)
=
Święty Nonnozus (+575)
=
Święty Wit (Gwidon) z Pontidy
=
patrz poniżej

Święty Albert z Pontidy (+1095)
Święty Albert z Pontidy (+1095)
Święty Nonnozus (+575)
Święty Nonnozus (+575)
Święty Ambroży August Chevreux 
(1728-1792)
Święty Ambroży August Chevreux (1728-1792)

======

Święty Albert z Pontidy (+1095)

Albert urodził się w historycznej osadzie Pontida w pobliżu Bergamo. Ze względu na arystokratyczne pochodzenie jego przeznaczeniem miała być kariera  wojskowa, musiał ją jednak porzucić z powodu ran, jakie odniósł w walce. Udał się wtedy na pielgrzymkę do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Po powrocie wraz ze swoim towarzyszem Witem (Gwidonem) założył w drugiej połowie XI w. klasztor oparty na regule benedyktynów z Cluny, wśród których Albert spędził okres nowicjatu. Pierwszym opatem klasztoru został Gwidon. Później zastąpił go Albert, który zmarł w 1095 lub 1099 r. Nie jest natomiast znana data śmierci  Gwidona. Ich doczesne szczątki, spoczywające w Pontida do 1373 r., zostały przeniesione do kościoła Santa Maria Maggiore w Bergamo z powodu pożaru, a następnie powróciły do rodzinnego miasta w 1911 r.

======

Święta Adelina z Poulangy (+1170)

Ksieni cystersek w Poulangy, była bratanicą św. Bernarda. Wychowywała się w Jouilly. Zmarła prawdopodobnie w r. 1170. Jako błogosławioną czczą ją 2 września.

======

Święty Ambroży August Chevreux
(1728-1792)

Męczennik, benedyktyn, ostatni przełożony kongregacji św. Maura. Jego wspomnienie obchodzi się  2 września.

======

 

Święty Nonnozus (+575)

Mnich w benedyktyńskim klasztorze w Mount Soracte, w pobliżu Rzymu. Święty Grzegorz Wielki, papieża pisał o jego wielkim staraniu
w rozszerzaniu wiary.

======

Święty Wit (Gwidon) z Pontidy

Wraz ze swoim towarzyszem Albertem założył w drugiej połowie XI w. klasztor oparty na regule benedyktynów z Cluny.Pierwszym opatem klasztoru został Gwidon. Później zastąpił go Albert. Nie jest znana data śmierci  Gwidona. Ich doczesne szczątki, spoczywające w Pontida do 1373 r., zostały przeniesione do kościoła Santa Maria Maggiore w Bergamo z powodu pożaru, a następnie powróciły do  rodzinnego miasta w 1911 r.

 

S. Stefania OSB
nie, 02 września 2018 10:43
Data ostatniej edycji: śr, 07 września 2022 09:18:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę