Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 29 SIERPNIA:


-Święty Mederyk (+700)
=
Święta Beatrycze z Nazaretu (+1268)
=
Święty Sebbi z Essex (+694)
=
patrz poniżej

Święty Mederyk (+700)
Święty Mederyk (+700)
Święta Beatrycze z Nazaretu (+1268)
Święta Beatrycze z Nazaretu (+1268)

======

Święty Mederyk (+700)

Nazywany jest czasem Merry. Urodził się w Autun, we Francji
i wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Marcina w wieku 13 lat. Został wybrany tam opatem ale później zrezygnował żył jak pustelnik w pobliżu Paryża. Gdy zachorował powrócił do klasztoru. Pod jego imieniem – St. Merry- został nazwany kościół, aby uczcić jego pamięć.

======

Święta Beatrycze z Nazaretu (+1268)

Urodziła się około r. 1200 w Tirlemont. W siódmym roku życia ojciec oddał ją na wychowanie beginkom w Léau, następnie zaś powierzył cysterskom. W siedemnastym roku życia przywdziała u nich habit. W r. 1236 wraz z ojcem założyła nowy klasztor w Lierre (niedaleko Antwerpii) pod wezwaniem Matki Boskiej z Nazaretu. Znana jest przede wszystkim jako autorka wczesnej autobiografii, wybitnego świadectwa ówczesnej duchowości i mistycznych uniesień. Sama autobiorafia, której rozdziały tworzyły całe traktaty duchowne i która napisana była po staroflamandzku, zaginęła, ale część jej zachowała się w łacińskim przekładzie biografa Beatrycze i znana jest pod tytułem Quinque prudentes virgines. Beatrycze jest w niej m.in. prekursorką kultu Najśw. Serca Jezusowego. Zmarła 29 sierpnia 1268 r.

======

Święty Sebbi z  Essex (+694)

Nazywany jest również Sebbe. Był królem Essex (wschodnia Saksonia). W 664 roku przyjął chrześcijaństwo wraz z całym swoim królestwem z rąk św. Cedry. Rządził w tym czasie utrzymując pokój, pozostając pod dominacją Tercji, pobliskiego królestwa. Abdykował po 30 latach i został mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Londynie. Tam zmarł i został pochowany u św. Pawła.

 

S. Stefania OSB
śr, 29 sierpnia 2018 08:47
Data ostatniej edycji: nie, 04 września 2022 11:02:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę