Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 31 maja 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 16 SIERPNIA:


- Błogosławiony Radulf z La Futaye (+1129)
=
Błogosławiony Wawrzyniec Opancerzony (Loricatus) (ok 1190 - 1243)
=
patrz poniżej

=====

Błogosławiony Radulf z La Futaye (+1129)

Urodził się około połowy XI stulecia w Saint-Mars-sur-la-Futaye. Do benedyktynów wstąpił w Poitou, w opactwie Saint-Join-les-Marnes. Potem przyłączył się do działalności reformatorskiej; prowadził ją zwłaszcza w swym kraju rodzinnym, na pograniczu Bretanii i Maine. Sam także założył podwójne opactwo benedyktyńskie, nazywane Saint-Sulpice-la-Fôret. Stało się ono macierzą dla innych fundacji, zwłaszcza w czasie, gdy swego poparcia udzielił im Marbod, arcybiskup Rennes. Radulf zmarł 16 sierpnia 1129 roku. W tym też dniu wspominano go w wielu opactwach.

=====

Błogosławiony Wawrzyniec Opancerzony (Loricatus) (ok 1190 - 1243)

Urodził się pod koniec XII stulecia w Facciolo, pod Foggią.
W młodości trudnił się rzemiosłem żołnierskim. Gdy pewnego razu nieumyślnie zabił jakiegoś człowieka, udał się z pokutną pielgrzymką do Św. Jakuba w Composteli. W 1207 roku został w Morracasca benedyktynem. Po dwóch latach usunął się do groty w Morrabotte pod Subiaco. Nigdy już potem nie opuszczał tych okolic. Wokół niego zgromadziło się natomiast kilku uczniów, w tym Piotr i Amat z Canterano. W eremie odwiedziło go też wiele wybitnych osobistości, w tym Hugolin, przyszły papież Grzegorz IX, może także Franciszek
z Asyżu. Zmarł 16 sierpnia 1243 roku. Pozostawił po sobie pamięć męża niesłychanych umartwień (nosił m.in. żelazną koszulę, swoisty pancerz, stąd jego przydomek). Zredagował Liber orationum, kompilację modlitw kilku świętych. Kult zaaprobowano w 1778 roku. Jako błogosławionego wymienia go nowe Martyrologium Rzymskie.

 

S. Stefania OSB
cz, 16 sierpnia 2018 08:45
Data ostatniej edycji: nie, 21 sierpnia 2022 10:36:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę