Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 4 SIERPNIA:


-Święty Rajner ze Splitu (+1180)
=
Błogosławiony William Horne (+ 1540)
=
patrz poniżej

Święty Rajner ze Splitu (+1180)
Święty Rajner ze Splitu (+1180)
Błogosławiony William Horne (+ 1540)
Błogosławiony William Horne (+ 1540)

======

Święty Rajner ze Splitu (+1180)

Był najpierw mnichem kamedulskim w Fonte Avellana. W r. 1154 powołano go na małe biskupstwo w Cagli, w Umbrii. Gdy na skutek walk między gibelinami a gwelfami jego rządy zaczęły natrafiać na wiele przeciwności, papież przeniósł go w r. 1175 na drugi brzeg Adriatyku i mianował arcybiskupem Splitu. Rychło zasłynął tam ze swej pasterskiej gorliwości. Przyszło mu też bronić dóbr kościelnych, co przysporzyło mu wrogów. Gdy w lecie 1180 r. był w sprawach majątkowych na górze Massarion, niedaleko Splitu, napadło nań kilku górali słowiańskich i zabiło go kamieniami. Stało się to 4 sierpnia. Ciało przeniesiono do miasta i uroczyście pochowano w kościele Św. Benedykta, który znany był później pod nazwą San Rainerio. Rychło otoczono go też czcią. Kult ten zatwierdziła po wiekach Stolica Apostolska: dla Splitu w r. 1690, dla Cagli zaś w 1819.

======

Błogosławiony William Horne (+ 1540)

Był bratem laikiem w kartuzkim klasztorze Charterhouse
w Londynie. Został aresztowany gdyż sprzeciwiał się religijnej reformie króla Henryka VIII, która obejmowała uwięzienie katolików i zamykanie klasztorów. William został stracony razem z dwoma towarzyszami  w Tyburn w 1540 roku.

 

S. Stefania OSB
so, 04 sierpnia 2018 08:58
Data ostatniej edycji: wt, 09 sierpnia 2022 08:37:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę