Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 3 SIERPNIA:


-Święty Piotr z Anagni (+1105)
=
Święty Walth z Melrose (+1160)
=
patrz poniżej

Święty Piotr z Anagni (+1105)
Święty Piotr z Anagni (+1105)

======

Święty Piotr z Anagni (+1105)

Urodził się w Salerno, w rodzinie książęcej. Bardzo wcześnie wstąpił tam do klasztoru Św. Benedykta. Tam także odbył studia. Musiał się wyróżniać, bo zauważył go papież Aleksander II i mianował biskupem Anagni. Piotr przyłożył się wówczas do wprowadzania reform gregoriańskich. Na tym polu osiągnął wiele, ale też przysporzył sobie zawziętych wrogów. Zmarł 3 sierpnia 1105 r. Jego żywot sporządził wybitny teolog, Bruno z Segni. Przyczynił się ten żywot do rychłej kanonizacji. Dokonano jej już w 1110 r. Kult przetrwał do dnia dzisiejszego. Piotr pozostał patronem miasta i diecezji.

======

Święty Walthe z Melrose (+1160)

Nazywany był również Walthen i Waldef. Był synem Szymona, hrabiego w Huntingdon w Anglii. Urodził się około 1100 roku. Udał się na dwór króla szkockiego po tym jak jego matka Maud wyszła za mąż za króla szkockiego Dawida I po śmierci swojego pierwszego męża. Podczas pobytu na dworze był pod wielkim wpływem św. Aelreda, który był nauczycielem królewskiej rodziny. Waltheof pogłębił swoje życie religijne . wstąpił do augustianów w Yorkshire i został wybrany opatem w Kirkam po tym jak miał wizję Dzieciątka Jezus. Pragnął jednak bardziej surowego życia więc wstąpił do cystersów  Wardon, Bedfordshire a następnie został wybrany opatem w cysterskim opactwie w Melrose, które zostało odbudowane niedawno przez jego ojczyma . w późniejszych latach odrzucił arcybiskupstwo w St. Andrew’s. sławę przyniosła mu jego bezgraniczna dobroczynność dla biednych, osobista świętość i jego wielka surowość.

 

S. Stefania OSB
pt, 03 sierpnia 2018 08:32
Data ostatniej edycji: pon, 08 sierpnia 2022 08:18:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę