Trzy dni sportowej rywalizacji podczas pięciu dni w Macierzy
Ponad 570 uczestników z zagranicy i ok. 300 z Polski bierze udział w XVII Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, jakie w niedzielę zaczęły się w Łomży. Zawodnicy polonijni przybyli z 5 krajów: najliczniej z Białorusi i Litwy, Ukrainy, Estonii i Irlandii, ażeby wypoczywać i poznawać miasto, jeździć na wycieczki po Ojczyźnie przodków, chodzić na plażę nad Narwią i na basen oraz rywalizować w 10 konkurencjach sportowych. Inauguracja 17. igrzysk odbyła się w hali sportowej II LO. Uczestniczyli w niej: prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Piotr Bonisławski i minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Rady Krajowej SWP. Oprócz podziwiania śpiewów i tańców na parkiecie, po południu goście poszli na mszę św. do Katedry i koncert na Starym Rynku. Przez trzy dni (poniedziałek, wtorek, środa) będą trenować i współzawodniczyć o medale i puchary.
Inaugurację w niedzielę przed południem w hali sportowej II LO prowadziła Hanka Gałązka, prezes oddziału Wspólnoty Polskiej w Łomży. Warto przypomnieć, że to ona przejęła po senatorze Janie Stypule (1931 – 2001) organizację w wakacje największego spotkania dzieci i nastolatków Polonii w naszym regionie. Prezes SWP Piotr Bonisławski przedstawił, m.in., inicjatywy Stowarzyszenia, które jako jedyne w Polsce obejmuje potrzeby kontaktu z Macierzą rodaków w całym świecie, nie tylko na Wschodzie. Minister Henryk Kowalczyk mówił o wychowawczych walorach sportu. - Na naszych przemiłych gości czekają codziennie wycieczki autokarowe do Warszawy – dodaje Hanka Gałązka. - Dziś dla grupy z Irlandii i Litwy, jutro dla Ukrainy. Chętni będą chodzili na basen, który jest czynny, czyli przy ulicy Niemcewicza. Uczestnicy mają zakwaterowanie i posiłki w bursach.
Rozpoczęcie XVII Polonijnych Igrzysk obfitowało w występy artystyczne: tańce młodzieży z Kotla Jarve w Estonii, śpiewy Wołyńskich Słowików z Łucka na Ukrainie, muzykę harfistki, nauczycielki z Irlandii, oraz taneczne popisy łomżyniaków, dziewcząt i chłopców z B.K. Step Marka Kisiela. Po mszy św. w Katedrze, odprawionej przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, Łomżyńska Orkiestra Dęta poprowadziła barwny korowód na Stary Rynek, gdzie na scenie znów odbył się koncert gości, na których czekają, na przykład, miejski stadion lekkoatletyczny i piłkarski, boiska koszykarskie i siatkarskie, pływalnia, stoły tenisowe i szachownice oraz osłuchanie i mówienie w języku polskim.
Mirosław R. Derewońko