Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Trzy dni sportowej rywalizacji podczas pięciu dni w Macierzy

Główne zdjęcie
Hanna Gałązka, Prezes Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Łomży (fot. UM Łomża)

Ponad 570 uczestników z zagranicy i ok. 300 z Polski bierze udział w XVII Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, jakie w niedzielę zaczęły się w Łomży. Zawodnicy polonijni przybyli z 5 krajów: najliczniej z Białorusi i Litwy, Ukrainy, Estonii i Irlandii, ażeby wypoczywać i poznawać miasto, jeździć na wycieczki po Ojczyźnie przodków, chodzić na plażę nad Narwią i na basen oraz rywalizować w 10 konkurencjach sportowych. Inauguracja 17. igrzysk odbyła się w hali sportowej II LO. Uczestniczyli w niej: prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Piotr Bonisławski i minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Rady Krajowej SWP. Oprócz podziwiania śpiewów i tańców na parkiecie, po południu goście poszli na mszę św. do Katedry i koncert na Starym Rynku. Przez trzy dni (poniedziałek, wtorek, środa) będą trenować i współzawodniczyć o medale i puchary.

Inaugurację w niedzielę przed południem w hali sportowej II LO prowadziła Hanka Gałązka, prezes oddziału Wspólnoty Polskiej w Łomży. Warto przypomnieć, że to ona przejęła po senatorze Janie Stypule (1931 – 2001) organizację w wakacje największego spotkania dzieci i nastolatków Polonii w naszym regionie. Prezes SWP Piotr Bonisławski przedstawił, m.in., inicjatywy Stowarzyszenia, które jako jedyne w Polsce obejmuje potrzeby kontaktu z Macierzą rodaków w całym świecie, nie tylko na Wschodzie. Minister Henryk Kowalczyk mówił o wychowawczych walorach sportu. - Na naszych przemiłych gości czekają codziennie wycieczki autokarowe do Warszawy – dodaje Hanka Gałązka. - Dziś dla grupy z Irlandii i Litwy, jutro dla Ukrainy. Chętni będą chodzili na basen, który jest czynny, czyli przy ulicy Niemcewicza. Uczestnicy mają zakwaterowanie i posiłki w bursach.
Rozpoczęcie XVII Polonijnych Igrzysk obfitowało w występy artystyczne: tańce młodzieży z Kotla Jarve w Estonii, śpiewy Wołyńskich Słowików z Łucka na Ukrainie, muzykę harfistki, nauczycielki z Irlandii, oraz taneczne popisy łomżyniaków, dziewcząt i chłopców z B.K. Step Marka Kisiela. Po mszy św. w Katedrze, odprawionej przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, Łomżyńska Orkiestra Dęta poprowadziła barwny korowód na Stary Rynek, gdzie na scenie znów odbył się koncert gości, na których czekają, na przykład, miejski stadion lekkoatletyczny i piłkarski, boiska koszykarskie i siatkarskie, pływalnia, stoły tenisowe i szachownice oraz osłuchanie i mówienie w języku polskim.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Hanna Gałązka, Prezes Oddziału Stowarzyszenia
Foto: Zastępca prezydenta Łomży Agnieszka Barbara Muzyk, a w tle minister Henryk Kowalczyk, Przewodniczący Krajowej Rady Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Dariusz Bonisławski Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (fot. UM Łomża)
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski
Foto: fot. Sebastian Jaworowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę