Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 709

Rektor z Łomży

Pierwszy rektor był z Białegostoku, drugi przyjechał z Lublina, a trzeci rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie z Łomży. Kolegium elektorów łomżyńskiej „państwówki” wybrało dr hab. Dariusza Surowika na nowego rektora uczelni. Funkcję obejmie 1. września 2017 roku. - Wcale nie trzeba być dużą uczelnią, aby być dobrą uczelnią – mówi przyszły rektor PWSIiP. - Chciałbym kontynuować prace, aby przekształcić naszą uczelnię w Akademię. Nie obawiam się o przyszłość uczelni, ale jak się potoczy to zobaczymy – dodaje zwracając uwagę, że Polsce ma być reforma uczelni wyższych.

Dariusz Surowik to absolwent Technikum Mechanicznego w Zespole Szkół Mechanicznych w Łomży. Studiował na kierunku matematyka na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Po studiach pracował jako asystent w Katedrze Logiki, Informatyki i Filozofii Nauki Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, przekształconego później w Uniwersytet w Białymstoku, i przez kilka lat był też nauczycielem matematyki i informatyki w łomżyńskim „Mechaniaku”. W 2001 roku obronił doktorat, a w 2005 roku zdobył grant wyjazdowy, International Center For Computational Logic, Technische Universität Dresden. W 2015 roku zrobił habilitację i został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Najważniejsze osiągnięcia naukowe to opublikowanie jednej monografii oraz prawie 50 oryginalnych prac naukowych, przy czym ponad 40 w jęz. angielskim, z których prawie 30 ukazało się w czasopismach znajdujących się w wykazie The European Reference Index for the Humanities.
- Z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jestem związany od początku jej istnienia, czyli od 2004 roku – mówi podkreślając, że do tej pory jego pierwszą uczelnią był Uniwersytet w Białymstoku, a PWSIiP drugą, ale teraz to się zmieni.
Dr hab. Dariusz Surowik był jedynym kandydatem na rektora łomżyńskiej „państwówki” na kadencję 2017-2021. Na fotelu zastąpi dr hab. Roberta Charmasa, któremu kończy się druga czteroletnia kadencja i zgodnie z prawem trzeciej być nie może. Zmiana władzy będzie płynna, bo od kilku lat jest jego pełnomocnikiem ds. nauki i współpracy z zagranicą.
- Ja zaproponowałem profesora Surowika na nowego rektora – podkreśla dr hab. Robert Charmas, który od nowego roku akademickiego ma być „tylko” pracownikiem naukowym PWSIiP.  - Namawia pan rektor na różne funkcje, ale po latach lakierownia uczelnią chcę trochę odpocząć. Zostanę jako wykładowca i jeśli będzie taka potrzeba, to będę służył pomocą.
Rektor Charmas nim odda stery władzy następcy zamierza przeprowadzić reformę struktury uczelni by powołać trzy wydziały: techniczny, medyczny i społeczno-humanistyczny. 
- Kilka dni temu otrzymaliśmy pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej na uruchomienie studiów na kierunku prawo. Potrzebna jest jeszcze zgodna ministerstwa, ale dotychczas było to niemal automatyczne – dodaje.

Ważna jest misja
- Czekają nas wyzwania – mówi przyszły rektor łomżyńskiej „państwówki”.  Zapowiada, że chciałby kontynuować prace zmierzające do przekształcenie obecnej szkoły zawodowej w Akademię, bo „Akademia ma wiele zalet”, ale jak zauważa minister szkolnictwa wyższego, który będzie wdrażał reformę polskich uczelni, „nie do końca tak to widzi”. - Nie obawiam się o przyszłość uczelni, ale jak się potoczy to zobaczymy... - dodaje.
Przyszły rektor widzi potrzebę wzmacniania lokalnej kadry naukowej. Od początku istnienia PWSIiP w Łomży 15 jej pracowników zrobiło habilitacje, a troje otrzymało profesury.
- Studiowałem w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i zaczynałem w niej pracę, a później została ona przekształcona w Uniwersytet w Białymstoku. Obserwowałem jak tam ta kadra naukowa się rozrastała. Dlaczego takiej wizji nie możemy przewidywać dla Łomży – mówi i przywołując przykłady angielskich i amerykańskich uczelni wyższych podkreśla, że wcale nie trzeba być dużą uczelnią, aby być dobrą uczelnią. - Nie możemy funkcjonować jak przedsiębiorstwo i robić tylko to co nam się teraz opłaca. Rola społeczna uczelni jest bardzo ważna. Bezpłatne studia w Łomży dla wielu mieszkańców miasta i regionu są szansą na lepsze życie. Wiele rodzin naszych studentów nie byłoby stać wysłać ich na studia do innych ośrodków, bo nawet jeśli będzie to nauka bezpłatna, to koszty życia mogą okazać się za wysokie – dodaje zwracając uwagę, że 48% studentów uczelni składa wnioski o stypendia socjalne. 

Tuż po wyborze na nowego rektora PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik na prorektorów zaproponował dr Sylwię Chojnowską z instytutu medycznego i dr hab. Krzysztofa Prokopa dyrektora instytutu prawa i administracji. Dr Chojnowska miałaby być prorektorem do sprawa nauki, a prof. Prokop ds. studenckich. O tym czy obejmą te funkcje zdecyduje kolegium elektorów, które głosowanie przeprowadzi w przyszłym tygodniu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę