Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Festyn i bieganie w Jednaczewie

I Bieg o Puchar Wójta Gminy Łomża oraz obchody Roku Adama Chętnika były głównymi motywami niedzielnego festynu rodzinnego w Jednaczewie. Najmłodsi przebiegli od 200 do 800 metrów, a najbardziej zaawansowani biegacze rywalizowali w wyścigu na 10 km. Były też różne smakołyki, konkursy i zabawy, „dmuchańce” dla najmłodszych, pokazy aut terenowych i sprawności strażaków, a przygrywała kapela kurpiowska – niczym za czasów, kiedy Adam Chętnik był częstym gościem w tych stronach.

Był to już czwarty festyn w Jednaczewie, jednak mieszkańcy z zainteresowaniem obserwowali przebieg wydarzeń, ponieważ impreza miała zacząć się od wspólnego biegania.
– Biegamy dla zdrowia i taka jest idea naszego stowarzyszenia – mówi Mariusz Niziński ze stowarzyszenia „Biegamy dla Zdrowia”. – Dlatego jesteśmy wszędzie, również na festynie gminnym w Jednaczewie i zaproponowaliśmy biegi dla wszystkich. Od najmłodszych krasnali i gimnazjalistów, aż do osób dorosłych!
Na starcie stanęło łącznie 56. biegaczy, w tym podzielonych na 10 kategorii wiekowych 25. dzieci. Najmłodsi przebiegli od 200 do 800 metrów, dorośli mieli znacznie trudniejsze zadanie, zważywszy upalne, sierpniowe popołudnie. Jedno okrążenie najszybciej wśród kobiet pokonała Aneta Witkowska, z panów pierwszy prawie 3,5 km przebiegł Bartosz Rakowski. Dystans 6700 m najszybciej zaliczył Piotr Burnos, ale najciekawiej rywalizacja wyglądała wśród najbardziej zaawansowanych biegaczy, którzy stanęli na starcie wyścigu na 10 km. Tu z pań najszybsza była Dominika Duda, zaś wśród mężczyzn linię mety pokonali równocześnie Krzysztof Lewandowski oraz Adam Szydlik.
– To był spokojny bieg, bardziej koleżeński niż współzawodnictwo - mówi Adam Szydlik. - Fajna trasa, częściowo leśna, trochę asfaltu, pogoda niezła. Chyba za mało zebrało się mieszkańców, nie widać też, żeby ktoś z nich startował poza Dominiką. Ale liczymy, że z czasem będzie lepiej!
Honoru mieszkańców Jednaczewa z powodzeniem broniła Dominika Duda, pierwsza wśród pań na dystansie 10 km.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że pierwszy raz zorganizowano tutaj taki bieg – mówi Dominika Duda.
–  Może było mało uczestników z naszej wsi, ale mam nadzieję, że zmieni się to w przyszłości!
Poza tradycyjnymi dla tego typu imprez rozrywkami dla dzieci i dorosłych, mieszkańcy Jednaczewa mogli też zapoznać się z dokonaniami Adama Chętnika, urodzonego przed 130. laty w Nowogrodzie twórcy tamtejszego skansenu – dzięki stoisku, również założonego przez Chętnika, Muzeum Północno-Mazowieckiego.
– Placówki kultury chętnie angażują się w takie imprezy plenerowe na wsiach – zauważa Piotr Kłys, wójt gminy Łomża. – Dobrym przykładem jest tu zaangażowanie Muzeum Północno-Mazowieckiego, bo mamy Rok Adama Chętnika, który był przecież związany z lasem jednaczewskim i Jednaczewem także. Mieliśmy na terenie gminy w okresie wakacyjnym 10 takich festynów. Bardzo jako wójtowi zależało mi na tym, żeby te imprezy miały charakter rodzinny, żeby były też zapewnione atrakcje dla najmłodszych dzieci. Przeznaczyliśmy budżet na nagrody w konkursach, wyszedłem też jako wójt z inicjatywą, aby dla dzieci bezpłatnie przygotować dmuchane zjeżdżalnie, co spotkało się z ich bardzo dużym zainteresowaniem i zadowoleniem rodziców.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę