Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 616

Światowy teatr bez granic w Łomży

Przedstawienie „A niech to gęś kopnie” poznańskiego Teatru Animacji rozpoczęło tegoroczną edycję 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. To największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne roku w Łomży. – Przez cztery dni, nasze piękne miasto stanie się stolicą teatrów lalkowych – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski otwierając Festiwal. O nagrodę główną Grand Prix rywalizuje 15 teatrów: pięć polskich i 10 zagranicznych, w tym z tak egzotycznych państwa jak Argentyna, Jordania czy Singapuru. Przy okazji w mieście odbywa się szereg imprez towarzyszących. Wśród nich są wieczorne spektakle plenerowe na starówce. W środę na Starym Rynku zaprezentował się Teatr Biuro Podróży z Poznania, dziś wystąpi Teatr Akt z Warszawy, a w piątek na Farnej odbędzie się show, jedynego w swoim rodzaju freaka i hipstera, Kazia Sponge.

Łomżyńska „Walizka” jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, cieszy się też ogromną renomą poza granicami naszego kraju. Przekłada się to na ilość konkursowych zgłoszeń: w tym roku do Łomży chciało przyjechać aż 110 teatrów, z których zakwalifikowano tylko 15.
- Festiwal nie ogranicza się do spektakli dla dzieci, gdyż w większości jest to teatr dla dorosłego widza – podkreśla Jarosław Antoniuk dyrektor Festiwalu „Walizka”, oraz organizującego go Teatru Lalki i Aktora w Łomży. - Chcemy pokazać spektakle, które są ważne artystycznie, autentyczne, przemawiają do widza współczesnym językiem sztuki i nowoczesną interpretacją sceniczną.
Spektakle konkursowe prezentowane są w sali Teatru Lalki i Aktora oraz w auli Centrum Kultury przy ul. Sadowej. Wstęp na nie jest odpłatny, a bilety można kupić w kasie TLiA przy placu Niepodległości 14. Poza publicznością przygląda im się festiwalowe jury w składzie: Henryk Izydor Rogacki, Pavel Hubička, Janusz R. Kowalczyk, Bożena Krystyna Sawicka, Romuald Wicza-Pokojski, które w sobotę wieczorem ogłosi swój werdykt.
– Program festiwalu jest przygotowywany przede wszystkim z myślą o mieszkańcach naszego miasta, stąd dużo imprez plenerowych – dodaje dyrektor Antoniuk zaznaczając, że wstęp na te  imprezy festiwalowe jest bezpłatny.
W środę wieczorem Teatr Biuro Podróży z Poznania na Starym Rynku zaprezentowało przedstawienie pt. „Mistrz głodu” na podstawie opowiadania Franza Kafki. W czwartek wieczorem Teatr Akt z Warszawy wystawi „Poza czasem”, w piątkowy wieczór na ul. Farnej mistrz ciętej riposty Kazio Sponge zaprezentuje swój lalkowy show dla dorosłych, a w sobotę w sali TLiA, po raz pierwszy w Łomży, wystąpi teatr z Japonii Marionette Laal Kamara, prezentując poza konkursem marionetkowy spektakl „Marzenia pirata. Sakura”. Wśród imprez towarzyszących festiwalowi jest też wystawa jednego z jurorów „Neurologiczna kąpiel według Pavla Hubički” w Galerii Pod Arkadami oraz koncert łomżyńskiego duetu Anna Kaptór - Przemysław Starachowski, którzy w ramach projektu Kilim Carpet w piątek nocą w kawiarni teatralnej TLiA wykonają tradycyjne folkowe utwory w nowoczesnych aranżacjach. Poza konkursem wystąpią również gospodarze festiwalu, którzy tuż przed ogłoszeniem zwycięzców i wręczeniem nagród wykonają swą głośną „Pasję” w reżyserii Wiesława Hejno.  
– Festiwal „Walizka” to bardzo duże wydarzenie! – ocenia festiwal Jarosław Antoniuk. – Za każdym razem podkreślam, że ta impreza powoli przekracza już nasze możliwości lokalowe i organizacyjne, bo festiwal rozprzestrzenił się po całym mieście. Zgłasza się coraz więcej teatrów z całego świata, dlatego kwalifikujemy i zapraszamy do udziału coraz więcej grup teatralnych – nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych patronów i sponsorów!

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę