Hipermarket ŁOMŻA
57 sklepów zostanie zlikwidowanych. W 102 obroty spadną od 21% do 30%, w dalszych 360 spadek ten wyniesie do 20%. Otwarcie hipermarketu przy skrzyżowaniu Sikorskiego i Zawadzkiej negatywnie odczuje co drugi sklep na terenie Łomży – tak wynika z „Prognozy skutków budowy centrum...” przygotowanej na zlecenie inwestora, który chce wybudować pierwszy w mieście hipermarket. Autorzy dokumentu przekonują, że „przewidywana budowa centrum handlowo-usługowego w Łomży wpłynie korzystnie na większy potencjał handlu i usług dla ludności oraz na jakość życia w mieście.”
Zgodnie z zawartymi w dokumencie danymi u zbiegu ulic Zawadzkiej i Sikorskiego ma powstać kompleks handlowo-usługowy, którego całkowita powierzchnia zabudowy ma wynosić 28 900 m.kw. Pow. użytkowa to 17 000 m.kw., a suma powierzchni sprzedaży to 11 900 m.kw.
- 1. Wielkopowierzchniowy sklep z art. spożywczo-przemysłowymi: powierzchnia sprzedaży 5 300 m.kw., przewidywane zatrudnienie 80 osób (dwie zmiany)
- 2. Wielkopowierzchniowy sklep budowlany „dom i ogród”, powierzchnia sprzedaży 3 900 m.kw., przewidywane zatrudnienie 40 osób (dwie zmiany)
- 3. Sklepy specjalistyczne i sieciowe (np. Euro AGD, Nike, Tiffany, Rossman), powierzchnia sprzedaży 2 100 m.kw., przewidywane zatrudnienie 45 osób (dwie zmiany)
- 4. Galeria handlowa dla lokalnych kupców, powierzchnia sprzedaży 600 m.kw. (10 sklepów) przewidywane zatrudnienie 21 osób (dwie zmiany)
- 5. Funkcje usługowe (pralnia, gastronomia, fryzjer...), przewidywane zatrudnienie 10 osób
- 6. Stacja paliw, przewidywane zatrudnienie 4 osoby
- 7. Administracja, ochrona, sprzątanie... przewidywane zatrudnienie 15 osób
- Wybrane wyniki ankiety: czy łomżanie są zwolennikami handlu tradycyjnego, czy też super/hipermarketów (odp.: 25,7% - za tradycyjnym, 24,3 – hiper/supermarkety, 46% - obie formy), czy kupują w centrach handlowych poza Łomżą (64,1% nie), jak oceniają obecną sieć handlową (spożywcze 66%, a przemysłowe 58% pozytywnie), co myślą o lokalizacji hipermarketu przy Sikorskiego i Zawadzkiej (62,6% pozytywnie, 19,5% – negatywnie), a także czy należy zakazać budowy centrum ze względu na ochronę lokalnego handlu i miejscowych kupców? (74,1% - nie)
* * *
-
Budowa tak wielkiego sklepu jak planuje to Echo Investment będzie miała ogromny wpływ nie tylko na handel łomżyński, ale także na całą lokalną „gospodarkę”. Decyzja którą podejmą w najbliższą środę radni miasta będzie skutkowała przez co najmniej następne ćwierć wieku. Życzyłbym sobie i wszystkim mieszkańcom, aby tym razem radni zdecydowali świadomie – analizując dane – także z tej ekspertyzy opracowanej na zlecenie Echo Investment, mając jednak na uwadze, że za ich opracowanie zapłacił inwestor...
Przed kilku laty inna rada, ale wielu tych samych radnych, zdecydowało o budowie za dużej jak na potrzeby Łomży oczyszczalni ścieków. Za tamtą decyzję płacimy... jedne z najwyższych w kraju cen za wodę i ścieki... Teraz niektórzy wypierają się, że uczestniczyli w podejmowaniu tamtej decyzji. Alicja Konopka, która w Radzie Miasta zasiada już trzecią z rzędu kadencję (10 lat), jesienią ubiegłego roku przed sądem udowadniała, że 3 czerwca 1998 roku, gdy była podejmowana uchwała w sprawie zaciągnięcia pożyczki na modernizację oczyszczalni ścieków, akurat radną nie była i nie podejmowała w tej sprawie żadnej decyzji...
Cezary Zborowski