Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 505

Miejskie obligacje odłożone

Obligacje pozwalają przede wszystkim na tańsze rolowanie długu przez co umożliwią spełnienie wymogów prawnych dotyczących zadłużania się samorządów i skorzystanie z funduszy unijnych w nowej perspektywie UE 2014-2020. Takimi argumentami prezydent Mieczysław Czerniawski, skarbnik miasta Grażyna Kołodziejska i dwóch przedstawicieli banku Pekao SA przekonywało radnych do celowości wyemitowania komunalnych obligacji na kwotę ponad 46 mln zł. Pozyskane w ten sposób pieniądze prezydent chce przeznaczyć na pokrycie tegorocznego deficytu w kasie miasta, a 22 mln zł miałoby zostać przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych.

Po szoku jaki prezydent zgotował radnym w ubiegłym tygodniu przesyłając gotowy projekt uchwały o emisji 46.143 sztuk o wartości nominalnej 1000,00 zł każda (w sumie na 46 mln 143 tys zł) i publicznej krytyce tego pomysłu w piątek w ratuszu odbyło się spotkanie z radnymi podczas którego przekonywano ich do pomysłu. Poza prezydentem i skarbniczką miasta włączyło się w to dwóch przedstawicieli banku PKO SA. Jak wynikało ze słów prezydenta ten bank jest jednym z dwóch jakie pozostały w rozgrywce o emisję obligacji Łomży.
- Banki chętniej emitują obligacje komunalne. Traktują je jako dobre aktywa – mówił Paweł Makarewicz z warszawskiej centrali Pekao SA dodając, że teraz jest większe zainteresowanie takimi obligacjami ze strony funduszy inwestycyjnych. 
Bankowiec podawał, że w Polsce obligacje komunalne opiewają dziś na 15,5 mld zł. Że emitują je największe samorządy jak Warszawa czy Kraków, ale i te mniejsze.
- 80% emisji jest  pomiędzy 5 mln zł a 20 mln zł – mówił wskazując, że łomżyńskie byłyby w tej grupie już wyższej wartości.
- Główny powód emisji obligacji to wskaźniki, które są w samorządach. Obligacje są aby spełnić wymagania RIO – dodawał Sławomir Kozaczuk z białostockiego oddziału banku. 
- Przy kredycie kapitał zaczynacie państwo spłacać za pół roku czy rok, a w obligacjach można ustalić że za 4 czy 5 lat. Kredytami się państwo zablokujecie – przekonywał. 
Bankowcy nie byli w stanie wiarygodnie podać radnym ile tańsza jest emisja obligacji od zaciągnięcia kredytu. Przekonywali że jest tańsza bo marża banku „o parę dziesiątych” przy kredytach jest wyższa. 
- Bank może tymi papierami obracać dlatego jest możliwość zaproponowania mniejszej marży – tłumaczył  Makarewicz.
Na pytanie radnego Macieja Głaza o całościowe koszty, które w związku z długim czasem odsetkowym w obligacjach będą wyższe niż przy kredytach bankowcy mówili, że potrzebne byłyby symulacje dla obligacji i kredytu, ale oni ich nie mają i stawiali retoryczne pytanie: czy miasto otrzymałoby tak duży kredyt?

Łomża jest bezpieczna (finansowo)
- Absolutnie nie grozi nam żaden krach finansowy. Zadłużenie Łomży (na koniec roku planowane 107,5 mln zł- dop.red.) w porównaniu do Suwałk czy Białegostoku jest o wiele mniejsze – mówił prezydent Czerniawski. - Te obligacje są po to aby dać sobie szansę na lata 2014, 2015 i 2016, aby mieć wkład własny bo jego nie będziemy mieć z dochodów własnych – tłumaczył zachwalając, że emitując obligacje „przez cztery lata nie spłacamy nic”. 
- Jeśli wskaźniki wyglądają tak dobrze to po co przesuwały ten okres spłaty kredytów o cztery lata – pytał radny Maciej Głaz (PO). 
- Zaciągamy dług na poczet lat przyszłych. Czy nie lepiej i prościej byłoby zacząć oszczędzać – pytał radny Janusz Mieczkowski (PiS) dodając, że „ośmiela się to proponować”.
Radni domagali się od prezydenta i skarbnik miasta dokładnych symulacji i wyliczeń kosztów i zysków zamiany kredytów na obligacje. 
- Zadłużenie nasze poszło w znacznej mierze na konsumpcję. Gdyby poszło na inwestycje problem byłby rozwiązany – mówił radny Witold Chludziński (SPŁ) odnosząc się do zaciągniętych już przez miasto kredytów. - Jeśli pieniądze z obligacji byłyby na inwestycje, to ja jestem za – powiedział Chludziński i był jedynym radnym, który złożył taką deklarację.     
- Po co ten pośpiech? Sprawa wymaga przedyskutowania i zastanowienia się – mówił radna Elżbieta Rabczyńska (PiS) sugerując, że jeśli prezydent pójdzie z tym na najbliższą sesję to głosowanie przegra. 
- Proszę o zdjęcie tego tematu z sesji. Musimy mieć czas na zastanowienie się – dodawał radna Alicja Konopka (SPŁ).
I najwyraźniej prezydent uległ tym namową, gdyż w poniedziałek poinformował, że punkt dotyczący obligacji z kwietniowej sesji zdejmuje.

Czerniawski i PO
W trakcie piątkowego spotkania radny Zbigniew Lipski nawiązując do wcześniejszych słów prezydenta Czerniawskiego, który mówił, że „wczoraj o obligacjach rozmawiał” pytał z kim było to spotkanie? i kogo przed radnymi informował o planach emisji miejskich obligacji?. Wyraźnie zmieszany pytaniem prezydent Czerniawski mówił, że rozpoczął od pewnego czasu cykliczne spotkania z Platformą Obywatelską. 
- Było to drugie czy trzecie spotkanie z kolei – mówił prezydent dodając, że „na wesela na które go nie proszą nie chodzi”.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę