Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 75

Uniwersytecka wizja

Główne zdjęcie
Teren przy ul. Poznańskiej.
To tu miałoby powstać akademickie miasteczko

Tu na razie jest ściernisko, ale... ma powstać prawdziwe akademickie miasto. Budynki dydaktyczne, audytorium, rektorat, domy studenckie, hala gimnastyczna i basen mają w sumie zająć około 14 hektarów. Gdyby pieniądze się znalazły... jakieś 150 mln. zł.... inwestycja mogłaby być gotowa na 600-lecie nadania praw miejskich Łomży.

Ambitne plany rozwojowe ma najmłodsza łomżyńska uczelnia Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Jej rektor Kazimierz Pieńkowski w środę przedstawił je łomżyńskim radnym. Uczelnia, która działa zaledwie jeden semestr i póki co kształci licencjatów i inżynierów w zakresie informatyki oraz zarządzania i przedsiębiorczości, z czasem chce stać się Uniwersytetem Łomżyńskim. Jesienią studia na PWSIiP na kierunkach dziennych i zaocznych rozpoczęło 220 studentów. W przyszłości studentów i kierunków ma być znacznie więcej. Jak podkreśla rektor zainteresowanie pierwszym naborem było tak duże, że planuje wystąpić do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu o zwiększenie limitu naboru na pierwszy rok studiów na tych kierunkach do 420 osób. To nie wszystko. Aktualnie w opracowaniu jest wniosek do ministerstwa o utworzenie nowego kierunku “Pielęgniarstwo” z liczbą studentów na pierwszym roku wynoszącą 60 osób. Jeżeli MENiS się zgodzi chwilę później do tego dołączyć ma także “Zdrowie publiczne” i “Wychowanie fizyczne”. W sumie rektor Pieńkowski myśli o uruchomieniu w Łomży 17 kierunków studiów w tym: Administracji, Turystyki i rekreacji, Europeistyki, Historii, Psychologii i Matematyki – czyli wszystkiego tego, co jest na normalnych uniwersytetach. Gdyby zamierzenia zostały zrealizowane liczba studentów na jednym roku wzrosłaby niemal do 6 tysięcy – 2/3 z nich studiowałoby bezpłatnie. Zdaniem rektora to jest możliwe. Na poparcie swoich słów podaje przykłady podobnych do łomżyńskiej uczelni szkół powołanych kilka lat wcześniej w takich miastach jak Kalisz, Legnica czy Krosno, gdzie liczba studentów sięga nawet 8 tys.

Miasteczko akademickie
Plany rozbudowy dotyczą także infrastruktury. Profesor Pieńkowski podkreśla, ze do kształcenia tak dużej liczby studentów potrzebne będą nowe budynki dydaktyczne i towarzyszące. Docelowo trzeba by wybudować osiem budynków dydaktycznych, każdy o powierzchni użytkowej około 4 tys. mkw. Do tego potrzeba też hali gimnastycznej, audytorium, biblioteki, hotelu asystenckiego, kilku domów studenckich, rektoratu, basenu i siłowni. Wszystkie budynki miałyby stanąć na pustym dziś polu naprzeciwko dzisiejszej siedziby uczelni. 14-hektarowa działka jest wręcz wymarzona na akademickie miasteczko. Plany zagospodarowania tego terenu budynkami uczelni są już przygotowane. Układ rozrysował były prezydent Łomży Marek Przeździecki. Wstępnie rektor Pieńkowski szacuje, że na realizację całej inwestycji potrzebne będzie coś około 150 mln. zł. Pieniądze w głównej mierze uczelnia chciałaby pozyskać z budżetu państwa. Dlatego zamierza poprosić Ministra Edukacji Narodowej i Sportu o wpisanie inwestycji do wieloletniego planu inwestycji ministerstwa. Niemniej, aby to uzyskać PWSIiP musi pozyskać nie tylko akceptację władz Łomży, ale także choćby grunty, na których szkoła miałby się rozbudowywać. Zdaniem rektora Pieńkowskiego dobra okazją do zakończenia inwestycji byłyby obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Wydarzenie to przypadnie w 2016 roku, a więc pozostało jeszcze 11 lat, w których zamierzenie utworzenie prawdziwego “Uniwersytetu Łomżyńskiego”można by zrealizować.

Konieczne 5 milionów
Póki co Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ma problemy ze sfinansowaniem remontu budynku, który dziś jest jej siedzibą. Biurowiec przy ul. Poznańskiej uczelnia dostała od samorządu województwa podlaskiego. Do budynku marszałek dorzucił jeszcze milion złotych na jego adaptację. Niestety, mimo że skarb państwa dał 1 mln. 890 tys. zł. na funkcjonowanie szkoły, brakuje pieniędzy na remont i dostosowanie biurowca do potrzeb PWSIiP.
Całościowy koszt przebudowy tego budynku rektor Pieńkowski szacuje na 4,5 mln. do 6 mln. zł. Pieniądze zgodnie z założeniami, przynajmniej w znacznej części, miały pochodzić od okolicznych samorządów, dla których kadry miała kształcić szkoła. Tyle tylko że jak na razie powiaty i gminy podlaskiego na łomżyńską uczelnię łożyć nie chcą.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę