Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 456

Stadion na miarę... wojewódzką

Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał łomżyńskiemu stadionowi Certyfikat IVA. Oznacza to, że można na nim organizować zawody rangi wojewódzkiej czy mitingi lekkoatletyczne, w których będą mogli brać udział jednak jedynie polscy sportowcy. - Komisja Obiektów i Urządzeń PZLA zajęła jednocześnie stanowisko, że możliwe jest przyznanie na 3 lata kategorii III, uprawniającej do ubiegania się o organizację Mistrzostw Polski o pełnym lub ograniczonym programie konkurencji – poinformował prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Powołując się na informacje przekazane przez Jerzego Skuchę, prezesa PZLA, prezydent podaje, że warunkiem otrzymania tej kategorii jest poprawa rowu z wodą do biegu z przeszkodami oraz zamontowanie belek na rozbiegu do trójskoku w odległości 11 m od zeskoczni. Aby kategorię III stadion miał na dłużej, konieczne jest wybudowanie przy stadionie głównym urządzeń lekkoatletycznych do rozgrzewki, „co z uwagi na lokalizację stadionu, może być trudne do realizacji”.

I i II kategoria stadionom lekkoatletycznym jest nadawana przez IAAF. Kolejne już przez PZLA. Generalna zasada jest taka, że kategoria III jest dla stadionów na których przeprowadzane są zawody rangi krajowej, IV – rangi wojewódzkiej, a kategoria V dla stadionów na zawody lokalne. W przypadku kategorii III i IV Polski Związek Lekkiej Atletyki wprowadził podział na dwie grupy A i B ze względu na rodzaj nawierzchni ułożonej na bieżni.
Na stadionach oznaczonych kategoriami  I, II, III A i IV A gospodarze mogą ubiegać się o organizację zawodów rangi Mistrzostw Polski (o pełnym lub o niepełnym programie konkurencji, MP w wybranych konkurencjach) oraz organizację mityngów międzynarodowych.
- Przyznając świadectwo kategorii IV A Polski Związek Lekkiej Atletyki stwierdził, że usytuowanie i parametry urządzeń zainstalowanych na Stadionie Miejskim w Łomży (bieżnia, skocznie i rzutnie usytuowane na głównej płycie stadionu) są zgodne z wymaganiami IAAF i PZLA dotyczącymi przeprowadzenia zawodów lekkoatletycznych – podał Łukasz Czech z ratusza. - Na stadionie mogą więc być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe i chód sportowy oraz konkurencje techniczne: skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem.
Niestety, na stadionie przy ulicy Zjazd nie można rozgrywać biegów z przeszkodami z uwagi na niewłaściwe parametry rowu z wodą, wynikające ze zmieniających się przepisów dotyczących jego konstrukcji. Z tej przyczyny konkurencja ta, podczas rozegranych 2 i 3 czerwca w Łomży eliminacji do Mistrzostw Polski juniorów młodszych (16-17 lat) województw podlaskiego i lubelskiego, odbywać się będzie w Gołdapi.

Kosztowna modernizacja
Modernizacja stadionu miejskiego w Łomży była podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich został przeprowadzony w latach 2006-2007 i kosztował ponad 4,5 mln zł. To wówczas wykonano to, co na stadionie piłkarskim najważniejsze, czyli płytę główną boiska, na którym rozłożono holenderską trawę. Pierwszy etap obejmował także, m.in. wykonanie trybuny od strony rzeki, boiska treningowego i podbudowy bieżni lekkoatletycznej. Na ciąg dalszy prac trzeba było poczekać do 2009 roku. Rozebrano trybunę główną, z charakterystycznym gołębnikiem. Powstała nowa, wielka trybuna kryta, zdolna pomieścić około 1800 osób, a pod nią budynek zaplecza sportowego z szatniami. Zbudowano także 8-torową tartanową bieżnię z urządzeniami lekkoatletycznymi, korty tenisowe o nawierzchni z trawy syntetycznej, oświetlenie płyty boiska głównego przy pomocy agregatów prądotwórczych oraz zainstalowano elektroniczną tablicę wyników z zegarem. Ten etap prac zakończył się wiosną 2011 roku. Jeszcze później powstało – formalnie realizowane w II etapie – boisko treningowe ze sztuczną trawą po przeciwnej stronie ulicy Zjazd, a w tym roku obok niego ma powstać jeszcze budynek zaplecza z szatniami.
Łącznie modernizacja stadionu kosztować nas będzie ponad 27 mln zł. Na II etap modernizacji stadionu miasto pozyskało dofinansowanie ze środków unijnych w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości niemal 10,1 mln zł oraz 1 mln zł z Ministerstwa Sportu na budowę treningowego boiska ze sztuczną nawierzchnią.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę