Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 72

Kropla drąży spółdzielcę

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa przygotowuje się do zmian w sposobach rozliczania zużycia wody i odprowadzanych ścieków. W efekcie przyniesie to podwyżki, średnio o 3 zł miesięcznie na rodzinę – twierdzi administracja ŁSM.

Od początku następnego miesiąca lokatorzy spółdzielni będą musieli stan wskazań swoich liczników pomnożyć przez współczynnik korygujący. Wielkość tego współczynnika zostanie obliczona na podstawie ostatnich spisów. 3 i 4 stycznia liczniki sprawdzali pracownicy spółdzielni. Zmiany, jak tłumaczy wiceprezes ŁSM Jerzy Brodziuk, zostały wprowadzone, ponieważ administracji nie zgadza się ilość zużytej wody, jaką wskazują wodomierze w mieszkaniach, a wyliczenia z wodomierza głównego, który sprawdza ile wody faktycznie zużyto w skali całego budynku. Wyliczenia jeszcze z listopada ubiegłego roku wskazały różnicę na poziomie 10%. Zgodnie ze stanem z 2003 r (wyliczenia za ubiegły rok jeszcze trwają) spółdzielnia straciła z tego tytułu ok. 325 tys. zł. Różnicę w kwocie pokrywano do tej pory z funduszu eksploatacyjnego. Zdaniem Brodziuka zmierza to do indywidualizacji wszelkich opłat jakie ponosi lokator. Po 1 lutego będzie bowiem wyliczany oddzielny współczynnik korygujący na konkretny blok. Dodatkowo budynek, w którym różnica pomiędzy sumą wskazań liczników w mieszkaniach a wskazaniem głównego licznika będzie “znaczna”, objęty zostanie wzmożonym monitoringiem. Ma to - zdaniem administracji spółdzielni doprowadzić do wykrycia przyczyny różnicy. Zdaniem prezesa owa przyczyna to w największym stopniu błąd pomiaru, jaki zauważa się w licznikach poszczególnych lokatorów. Jak mówi Wojciech Michalak ze spółdzielni, błąd ten sięga 5%. Kolejne 5 % to błąd w pomiarze wodomierza, który sprawdza stan zużycia w całym bloku. Dodatkowo duże straty wody powodowane są mikrouszkodzeniami.
W wystosowanej do mieszkańców ulotce informacyjnej, administracja prosi o “zlikwidowanie wszelkich przecieków kranów, spłuczek, itp., które powodują wzrost współczynnika zużycia wody”. Urzędnicy będą jednak skutecznie egzekwować możliwość faktycznej kontroli stanu liczników w mieszkaniach. Przedstawiciele spółdzielni co miesiąc osobiście będą wchodzić do lokali. Jeżeli w ciągu dwóch miesięcy drzwi będą zamknięte, zostaniemy “ukarani” naliczeniem ryczałtu. Kwoty nie są małe - podkreśla Wojciech Michalak, podstawą będzie bowiem kwota najwyższa w spółdzielni. Ok. 170 zł, trzeba będzie przemnożyć przez 3 i dodatkowo, przez ilość lokatorów. Jeżeli administracja dodatkowo wykryje próbę manipulacji przy licznikach wody, główny lokator zostanie obciążony kosztami naprawy instalacji i zaopatrzenia mieszkania w nowe wodomierze. Michalak, który od początku roku codziennie odbiera kilka telefonów od zaniepokojonych zmianą lokatorów, odżegnuje się stanowczo od nazywania tego karą. Prezes Brodziuk nazywa tę formę poboru “opłatą rekompensacyjną”. Zarząd spółdzielni broni stanowczo zdania, że daleka jest ona od podejrzeń o nieuczciwość swoich mieszkańców. Ujawnione do tej pory wykroczenia to naprawdę jednostkowe przypadki, które w całej liczbie szacowanych strat są naprawdę niewielkie, mówi Brodziuk. Jak twierdzi były prezes spółdzielni Tadeusz Zaremba, głównym problemem są złodzieje. Przytacza tu przykład pewnej pomyłki osoby, która kontrolowała stan liczników. Mężczyzna omyłkowo rozpoczął kontrolę stanu zużycia wody w innym bloku niż ogłosił. W dwóch mieszkaniach tylko w jednej klatce schodowej, jednego bloku, znalazł wodomierze ciepłej wody, z odkręconą “główką” ze wskaźnikiem pomiarowym.

Druga strona medalu.
W tej chwili w ŁSM trwa wymiana liczników. Nowe są jednej marki. Posiadają atest i jak mówi administracja, wszystkie będą działać w takich samych warunkach. To jednak oznacza, że zgodnie z obowiązującą normą liczniki te mierzą faktyczne, a nie hipotetyczne zużycie wody. Pięcioprocentowy błąd to natomiast standard w tego typu obliczeniach. Tyle tylko, że ten margines błędu powinien działać w obie strony, a nie tylko w jedną - na niekorzyść lokatorów. Spółdzielnia usilnie stara się wprowadzić tu pojęcie podzielnika, którego wynik można byłoby poddać działaniom matematycznym. Jednak ten sam “podzielnik” zainstalowany w domkach jednorodzinnych jest już licznikiem, bowiem w tym wypadku właściciel MPWiK-owi płaci zgodnie z jego wskazaniem. Z drugiej strony zarząd spółdzielni stosuje zasadę solidarnej odpowiedzialności. Straty, które pokryjemy wszyscy, wywoływane są przez nielicznych. Wojciech Michalak stwierdził, że administracja nie jest od tego, by łapać złodziei. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że jest od tego, by skutecznie zapobiegać łamaniu prawa jednych spółdzielców przeciwko drugim. Administracja jest natomiast przygotowana na sprawdzenie wszelkiego rodzaju donosów jakie sąsiad będzie sporządzał na sąsiada.
14 stycznia zarząd ŁSM ma przedstawić Radzie Nadzorczej wyniki ostatniego spisu liczników wody w lokalach mieszkalnych. Za kilka dni spółdzielcy powinni więc poznać wielkość współczynnika, w/g którego będą płacić rachunki. Spółdzielnia jednak zakłada, że taką informację jej członkowie otrzymają wraz z pierwszym, po wprowadzeniu zmian, rachunkiem.
Do Siego Roku.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę