Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 450

Zdrowych i wesołych świąt (z dala od apteki)

Które z 26 aptek w Łomży pełnią dyżur nocny od Wielkiego Czwartku do poniedziałku wielkanocnego, czyli przez święta? Jeszcze w środę rano wydawało się, że powtórzy się skandaliczna sytuacja z 25. marca, gdy w mieście nie było żadnej apteki dyżurnej. Po telefonach do aptekarzy i do ratusza przed godziną 16. dostaliśmy z ratusza komunikat, którego wynika, że święta może obejdą się bez skandalu. Miasto w ostatniej chwili znalazło aptekę, która zgodziła się pełnić dyżur za aptekę, która od kilku miesięcy nie działa, ale w grafiku dyżurów zatwierdzonym przez władze samorządowe miasta ciągle widnieje.

Tydzień temu w artykule „Najbliższa apteka dyżurna w Zambrowie” pisaliśmy, że w Łomży jedyna apteka dyżurna przy ul. Moniuszki była nieczynna 25. marca, bo nie istnieje od... stycznia. Powtórzeniu się sytuacji, że w ponad 60-tysięcznym mieście i w dziesiątkach okolicznych wsi nie ma żadnej apteki dyżurnej, postanowili zaradzić łomżyńscy radni. Ale historia lubi się powtarzać.
Na stronie internetowej ratusza w dziale „informacje praktyczne” dyżurów kwietniowych nie ma wcale, zaś w notatce z końca marca figuruje jedna lista; w witrynie apteki przy Giełczyńskiej wisiał drugi wykaz o innej treści, a jeszcze inny mieli w głowie kierownicy i pracownicy aptek (ewentualnie) dyżurnych.

Radni klepnęli i problem z głowy

W przyjętym uchwałą Rady Miejskiej wykazie aptek dyżurnych na kwiecień pojawiła się Apteka Na Dwornej, która... również nie działa. Jednak w wykazie figurowała jako dyżurna w Wielki Czwartek, 5. kwietnia (oraz 15. kwietnia). Radni uchwalili, że „Apteka zobowiązana do pełnienia dyżuru w szczególnie uzasadnionym przypadku niemożności jego pełnienia w wyznaczonym terminie zapewnia zastępstwo we własnym zakresie, niezwłocznie informując pisemnie o tym fakcie Prezydenta Miasta”. Skoro dyżur zamkniętej od miesięcy Aptece Na Dwornej wyznaczyli urzędnicy i przegłosowali radni, to może sami powinni napisać jakiś miły liścik do prezydenta Mieczysława Czerniawskiego...?
- Miasto podjęło starania, aby w miejsce zlikwidowanych aptek dyżury pełniły inne placówki, licząc na zgodę i życzliwość kierowników tych placówek – odpisała nam Anna Sobocińska, rzecznik prezydenta. - 5. kwietnia zgodziła się pełnić dyżur Apteka przy ul. Małachowskiego 5 (tel. 86 218 91 81). Miasto zwróci się do farmaceutów o wywieszenie tej informacji na drzwiach aptek, znajdzie się ona również na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

Grafik dyżurów aptek to abstrakcja
- Moja apteka będzie dyżurować w Wielki Piątek, 6. kwietnia – uprzedza kierownik Alina Remiszewska z Primo Vere przy al. Sikorskiego 126, gdy spytaliśmy o zastępstwo za 5. kwietnia. Według radnych, to ona powinna jako następna przejąć dyżur. - Taki jest grafik z Urzędu Miejskiego i nie będziemy go zmieniać. Wyjaśniałam to już pani wiceprezydent Mirosławie Kluczek.
- Dyżurujemy w Wielką Sobotę, 7. kwietnia, według starego, czyli aktualnie obowiązującego wykazu aptek dyżurnych, podpisanego przez przewodniczącego Rady Miasta Macieja Borysewicza – twierdzi Anna Rykaczewska, kierownik apteki Medicines przy ul. Kazańskiej 10. - Rada grafik zaklepała, choć ja w piśmie z 17. lutego drogą oficjalną informowałam prezydenta Łomży i przewodniczącego, że będą problemy. Wszyscy wiedzieli o tym od początku stycznia, kiedy zamknęły działalność trzy apteki. Z dyżurami to jest jeden wielki burdel! Zamiast zrobić zebranie z aptekarzami w Urzędzie Miejskim, żeby znaleźć rozwiązanie, to teraz każdy od problemu się umywa.
Swoje dyżury (pod nieobecność kierowników) potwierdzają pracownice aptek: Acer przy Kazańskiej 2 będzie czynny w Wielkanoc od godz. 10 do 7. rano w poniedziałek wielkanocny, zaś Nova przy Długiej 1 w poniedziałek od godz. 16. do 7. we wtorek. Obie farmaceutki wiedzą, że Apteka Na Dwornej 8 jest nieczynna. Pierwsza mówi: „Dostaliśmy ważny, prawomocny grafik”, a druga dodaje: „Ten grafik to abstrakcja. Nie wiem, co na to władze...”. Hm... Jeśli nagle coś się komuś odmieni, znów trzeba będzie po leki jechać do Zambrowa.

Mirosław R. Derewońko  

6 kwietnia – Apteka Primo Vere, ul. Sikorskiego 126 D, tel. 86 216 56 11
7 kwietnia – Apteka Medicines, ul. Kazańska 10/7, tel. 86 218 17 57
8 kwietnia - Apteka Acer, ul. Kazańska 2, tel. 86 219 80 32
9 kwietnia - Apteka Nova, ul. Długa 1 , tel. 86 216 55 88

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę