Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 447

Odlecimy...?

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku uznał, że dla planowanej przez Łomżę budowy lądowiska na Grobli Jednaczewskiej istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia profesjonalnego raportu. Musi on zawierać np. listę i liczebność ptaków, dokładny przebieg tras ich przelotów, kierunki i wysokości przemieszczania się, a także m.in. analizę alternatywnych wariantów realizacji przedsięwzięcia. Taki raport w przypadku regionalnego lotniska przed czterema laty wyceniono na niemal dwa miliony złotych. Tyle tylko, że nieważne czy raport zlecimy, czy też z lotniczych aspiracji się wycofamy, teraz lub po jego wykonaniu, już zafundowaliśmy sobie metalowy hangar na to lądowisko. Ma zostać dostarczmy do miasta do 29 marca, a jego koszt to niemal równe 110 tys zł. W środę w ratuszu nikt nie potrafił odpowiedzieć nam na pytanie, czy urzędnicy wcześniej nie podejrzewali, że raport dla tego typu inwestycji w tym miejscu jest koniecznym wymogiem prawa?

Lądowisko, według planów władz miasta, usytuowane ma być „na terenach łąk położonych w sąsiedztwie cieku Łomżyczka i kanałów melioracyjnych oraz drogi Grobla Jednaczewska”.  Czyli tak naprawdę w obrębie terenów ustawowo chronionych ze względu na walory przyrodnicze oraz krajobrazowe, tj. w obrębie obszaru specjalnej ochrony ptaków PLB140014 Dolina Dolnej Narwi oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi.

Władze Łomży jeszcze niedawno przekonywały, że lądowisko z hangarem jest nam potrzebne „aby w godziwych warunkach w Łomży mogły odbywać się Mikrolotowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego”.
- To wydarzenie, które promuje Łomżę, pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, stąd decyzja o wspieraniu przedsięwzięcia podczas samej organizacji, jak też przy tworzeniu odpowiednich warunków do rozwoju motolotniarstwa – tak decyzję  prezydenta Mieczysława Czerniawskiego o budowie lądowiska uzasadniała Anna Sobocińska, jego rzecznik prasowy.
Na budowę lądowiska w tym roku władze Łomży przeznaczyły 80 tys zł. Pieniądze  na metalowy hangar - 110 tys zł  - to pieniądze z ubiegłorocznego budżetu miasta.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę