Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

II Otwarte Mistrzostwa Łomży w szachach błyskawicznych

Główne zdjęcie
Zwycięzca Wojciech Walewski i Grzegorz Kotarski prezes klubu Maraton Łomża

Wojciech Walewski (Maraton Łomża) okazał się bezkonkurencyjny w rozegranych w niedzielę 26 lutego II Otwartych Mistrzostwach Łomży  grze błyskawicznej. 19,5 pkt zdobyte w 22 rozegranych partiach dało mu aż 4 pkt przewagi nad zajmującym drugie miejsce Marcinem Bartoszewiczem (LKS Augustovia). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło tym razem Sahibowi Hasanovowi (MARATON), który zdobył 15,0 pkt.

- Od tego roku postanowiliśmy przyjąć taką samą formułę rozgrywania Mistrzostw Łomży, jak obowiązuje w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy w grze błyskawicznej. Polega to na tym, że zamiast dotychczas stosowanych 5 minut na partię dla zawodnika, każdy z uczestników dostaje na początek tylko 3 minuty, ale po każdym posunięciu ma doliczane dodatkowe 2 sekundy. Ogranicza to możliwość przegranej w wyniku upływu czasu, jednak nie powoduje spadku tempa gry – informuje prezes Klubu Szachowego MARATON Grzegorz Kotarski. – Możliwe to jest dzięki zakupieniu w ubiegłym roku nowych elektronicznych zegarów szachowych. Niestety, większych turniejów w takiej formule nie jesteśmy w stanie organizować ze względu na zbyt małą ilość tego sprzętu. Jeden taki zegar kosztuje prawie 300 zł, co przy bardziej niż skromne środkach finansowych klubu powoduje, że mimo dużego potencjału organizacyjnego nie jesteśmy w stanie urządzać dużych imprez szachowych. Na tle takich tuzów jak chociażby Javena Hańcza Suwałki, z naszym rocznym budżetem poniżej 20 tys. zł nie jesteśmy nawet Kopciuszkiem. Budżet suwalskiego klubu w roku 2010 wyniósł niemal 10 razy więcej niż nasz – dodaje Kotarski.
W turnieju wzięło udział 31 szachistek i szachistów z Łomży, Augustowa, Piszu i Białegostoku. Każdy rozegrał 22 partie w systemie mecz – rewanż (11 podwójnych rund). Oprócz klasyfikacji generalnej (open) prowadzone były również dodatkowe klasyfikacje juniorów w grupach wiekowych, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
I tak najlepszy wśród juniorów okazał się zwycięzca grupy C14 Bartosz Kotarski (Maraton), który z wynikiem 13,0 pkt zajął wysoką 7. lokatę w całym turnieju. W tej grupie drugie miejsce przypadło gościowi z Białegostoku - Kacper Widelski (MKSz-MDK Białystok) uzyskał wynik 10,5 pkt i o 0,5 pkt wyprzedził Marcina Łukaszewskiego (UKS Żak Łomża).
W najstarszej grupie chłopców C18 najlepszy wynik uzyskał Patryk Szwajkowski (Maraton). Jego 11,5 pkt nie wystarczyło jednak by wygrać z klubowym kolegą Piotrem Niedbałą, którego wynik był identyczny. O kolejności zadecydowała punktacja pomocnicza. Trzecie miejsce w tej grupie, z wynikiem 9,0 pkt zajął Adam Szwajkowski (Maraton).
Wśród najmłodszych chłopców pierwsze miejsce zajął Igor Podstolski (UKS Żak) z bardzo dobrym wynikiem 10,0 pkt. Drugie  miejsce zajął Adam Borusiewicz musi jeszcze dużo pracować by dorównać młodszemu klubowemu koledze.
Najlepszą dziewczynką w grupie D10 okazała się Malwina Szewczyk (UKS Żak). Jej wynik 10,0 pkt to o 1,5 pkt więcej niż uzyskała druga w tej klasyfikacji Magdalena Łukaszewska (UKS Żak) i aż o 4 pkt więcej niż zdobyła trzecia "na mecie" Ewa Męczkowska (Maraton). Dodać należy, że wszystko to pod nieobecność niekwestionowanej faworytki w tej grupie Moniki Marcińczyk, która nie wzięła udziału w tym turnieju.
- Organizowane przez nas zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem szachistów z całego regionu. Praktycznie nie ma turnieju, żebyśmy nie gościli zawodników z innych miast, czasem nawet bardzo utytułowanych (np. mistrzowie i wicemistrzowie Europy juniorów). Pozwala to na konfrontację naszych zawodników z silnymi rywalami z zewnątrz, co przekłada się na podniesienie poziomu sportowego łomżyńskich szachistów – twierdzi Kotarski.

(materiał nadesłany)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę