Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 70

Baranowo 27*

27 domków będzie liczyć ekskluzywne osiedle domków jednorodzinnych jakie w Łomży zamierza wybudować firma Inwest Bud. Prace przy „Szosie do Mężenina” ruszą wczesną wiosną. Jesteśmy niewielką firmą, która dopiero próbuje swoich sił – mówi Waldemar Baranowski jeden z właścicieli spółki. Chcemy by to osiedle było naszą wizytówką – dodaje. Spółka Baranowski i Radziejewski planuje jeszcze inne tego typu inwestycje nie tylko w Łomży.

Trudno jednak sądzić, że inwestorzy nie obliczyli właściwie wszystkich “za” i “przeciw” całego przedsięwzięcia. Obydwaj są bowiem doświadczeni w biznesie. Budownictwo może być jedynie nową praktyką dla Baranow-skiego, który z powodzeniem prowadzi swój kompleks hotelarsko-gastronomiczny w Piątnicy. Był też wcześniej założycielem hurtowni farmaceutycznej Eskulap.Jego wspólnik od lat związany jest z budownictwem, to on w całym projekcie osiedla nadzorował prace konstrukcyjne.
Inwest Bud doświadczenie zdobywa na budownictwie wielorodzinnym. Pierwszy obiekt wykonany został przez tę firmę dla spółdzielni Perspektywa. Spółka jest bowiem generalnym wykonawcą nowego bloku przy ul. Por. Łagody. Osiedle usytuowane będzie przy Szosie do Mężenina na ponad 3 ha, od dawnego Polmozbytu do ogródków działkowych. Osiedle będzie w całości ogrodzone i monitorowane. Dodatkowo od godziny 22 do 6 rano spokoju mieszkańców będzie pilnował patrol z prywatnej firmy ochroniarskiej. Właściciele Inwest Bud-u zaprzeczają, że będzie to osiedle dla vip-ów. Rynek mieszkaniowy ożywił się mocno przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Tendencja trwa nadal, przede wszystkim dzięki dobrej ofercie kredytowej – mówi Waldemar Baranowski. Naszym inwestorem są często ludzie, którzy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu pobudowali duże domy. Teraz, kiedy ich dzieci są już samodzielne, nie opłaca się już im utrzymywać dużych domów – mówi. W porównaniu do cen mieszkań, których skok obserwujemy już od kilkunastu miesięcy, oferta wydaje się konkurencyjna. Cena 1m.kw. to 2080 zł. W tę kwotę wliczona jest również cena działki oraz pasa drogi obok posesji. Najmniejszy domek można nabyć już za prawie 250 tys złotych. Kwotę można oczywiście skredytować, ale ostateczna kwota i tak przewyższa mieszkanie w bloku. Przy tak dużych sumach trzeba też przed bankiem wykazać się w miarę stałymi i dość wysokimi zarobkami. Waldemar Baranowski nie ukrywa, że osiedle tworzone jest dla klasy średniej. Również dla ludzi na dorobku, którzy nie mają po kilka samochodów i nie mogą sobie pozwolić na budowę domu daleko za miastem - mówi. Pozytywnie zmienia się u ludzi hierarchia wartości. Kiedyś za punkt honoru stawiano sobie posiadanie samochodu chociaż jego wartość szybko spada. Dzisiaj ludzie zaczęli szukać stabilizacji i posiadanie własnego mieszkania czy domu stawiają dużo wyżej. 118 metrów kw. lokalu, to najmniejsza powierzchnia użytkowa, jaką oferują budowniczy. Usytuowane są na 600 m kw. działki. Domki o kilkadziesiąt metrów większe rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Na razie osiedlu brakuje jeszcze 6 lokatorów, chociaż - jak zapewnia firma Inwest Bud - wszystkie miejsca są już zarezerwowane i są już w tej sprawie podpisane przedwstępne porozumienia. Domki będą na ogół niewielkie parterowe z garażem, którego metraż wlicza się w cenę zakupu. Wykonawcy udało się porozumieć z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Podobnie jak w blokach spółdzielni mieszkaniowej, również tam ciepło będzie dostarczać ta firma. Mimo sporych kosztów budowy przyłącza, które w dużej mierze spadły na barki firmy Inwest Bud, wykonawcy porozumienie z MPEC-em traktują jako sukces. Na pewno wzrośnie poczucie bezpieczeństwa samych mieszkańców – mówi Radziejewski. Brak kotłów olejowych czy gazowych pozwoli też na znaczne wyeliminowanie problemów z zanieczyszczeniem środowiska.
Domy będą budowane w technologii Prefbetu Śniadowo. Wykonawcy zaangażowali do pomocy w przeprowadzeniu inwestycji przede wszystkim lokalne firmy. Lokale będą oddawane praktycznie pod klucz. Nowi właściciele będą musieli tylko pomalować ściany, położyć podłogi i terakotę. Prace mają rozpocząć się wczesną wiosną. Ostateczny termin na oddanie lokali ich właścicielom mija 15 grudnia 2005r.
* - trwa konkurs na nazwę osiedla, a to nasza propozycja
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę