Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 423

Brońcie Prokuratur... Bronicie mieszkańców regionu!

W październiku ma być znana lista małych prokuratur, które mają zostać zlikwidowane. W Prokuraturze Generalnej od kilku miesięcy pracuje zespół do spraw oceny zasadności funkcjonowania najmniejszych jednostek prokuratury. Sęk w tym, że niemal wszystkie prokuratury z rejonu łomżyńskiego są zaliczane do małych, a na liście do zamknięcia raczej znajdą się są prokuratury z Kolna i Zambrowa. - Samorządowcy, i nie tylko oni, powinni bronić tych Prokuratur i wskazywać bezsens takich działań – mówi Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, dziś na emeryturze, była szefowa Prokuratury Okręgowej w Łomży. - Jak był kiedyś zamysł zlikwidowania Prokuratury Okręgowej w Łomży, to takie działania przyniosły pozytywny rezultat – dodaje.

Do oceny „zasadności funkcjonowania” Prokuratura Generalna wzięła prokuratury o obsadzie od trzech do pięciu prokuratorów, ośrodki zamiejscowe prokuratur rejonowych (trzy etaty) i okręgowych (sześć – siedem etatów) oraz jednostki w miejscowościach, w których nie ma siedziby sądu. W sumie w całym kraju to ponad 80 prokuratur. I w tej grupie są cztery z pięciu prokuratur rejonowych w okręgu łomżyńskim. W Kolnie i Zambrowie etatów orzeczniczych są po trzy, w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem po pięć.
-  Gdyby faktycznie doszło do likwidacji prokuratur w Kolnie i Zambrowie nie byłoby uzasadnienia dla utrzymywania także Prokuratury Okręgowej w Łomży i ona byłaby następna do likwidacji - mówi prokurator Michalczyk-Kondratowicz.
Prokurator przypomina, że co kilka lat pojawiają się pomysły na oszczędzanie i likwidację małych prokuratur.
- Jak jeden minister (do niedawna Minister Sprawiedliwości był jednocześnie Prokuratorem Generalnym – dop.red.) zamykał prokuratury, to przychodził drugi i na nowe je otwierał – mówi dodając, że wówczas też przekonywano się, że to nie przynosi żadnych oszczędności. - Prokuratorzy z miast w których likwidowane są prokuratury muszą dojeżdżać do tych ośrodków gdzie zostały i za ten dojazd trzeba im zapłacić, nie mówiąc już o środkach które zostały wydane na dostosowanie budynków pod potrzeby prokuratur – mówi była szefowa łomżyńskich prokuratorów wskazując jako przykład budynek w Kolnie.
- Jeśli Prokurator Generalny szuka oszczędności to niech znajdzie je u siebie. Za jeden etat w Prokuraturze Krajowej można zatrudnić trzech prokuratorów w Zambrowie  - mówi Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, wskazując także niekorzystny efekt społeczny takich zmian w strukturze prokuratur.
- Likwidacja sprawiłaby, że obywatele mieliby dużo dalej do prokuratorów i sądów, bo obie instytucje są ze sobą ściśle związane – dodaje, podkreślając, że kolejnym krokiem byłaby likwidacja także tych sądów. - Stając dziś w obronie prokuratur, bronimy wymiaru sprawiedliwości i bronimy całego społeczeństwa, bo te proponowane zmiany są ze wszech miar niekorzystne – mówi  Krystyna Michalczyk-Kondratowicz.
Była Prokurator Okręgowy w Łomży zachęca wszystkie siły społeczne i polityczne w regionie do  walki o powstrzymanie zmian w strukturze wymiaru sprawiedliwości i przypomina, że stanowiska i  uchwały samorządów, wystąpienia posłów, ale także i innych autorytetów, okazały się skuteczne gdy przed laty był pomysł likwidacji Prokuratury Okręgowej w Łomży.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę