Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 419

i po wakacjach...

Niemal 13 tysięcy dzieci i około tysiąca nauczycieli rozpoczyna dziś rok szkolny w Łomży. Tegoroczne wakacje były dłuższe niż zwykle, ale nie wszystkie szkoły są w pełni gotowe na przyjęcie uczniów. Największy problem jest w Szkole Podstawowej nr 2, bo szkoła nie ma już własnej sali gimnastycznej. Problemy z salą są też w „dziesiątce”, a remonty trwają jeszcze w kilku innych szkołach.

„Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 2, po otrzymaniu ekspertyzy budowlanej od rzeczoznawcy, została wyłączona z użytkowania i zostanie rozebrana.” Pod tym zdaniem podpisała się Mirosława Kluczek – z-ca prezydenta Łomży ds. oświaty. O tej „decyzji” w szkole dowiedziano się od nas. Ekspertyzę na którą powołuje się ratusz, choć wykonano ją w czerwcu, dyrektorka szkoły otrzymała równo na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego.
O problemach z salą gimnastyczna przy SP nr 2 w Łomży wiadomo od dawna. Nikt jednak nie spodziewał się, że na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego ktoś zdecyduje się na jej wyłączenie z użytkowania i zostanie rozebrana.” Na specjalnej konferencji prasowej Mirosława Kluczek, zastępca prezydenta ds. Oświaty, tłumaczy, że to „zdanie zostało źle sformułowane”, „takich decyzji nie ma, ale najprawdopodobniej będą”, a o kłopotach z salą wiadomo od kilku lat, a ona nie wie, i nie chce się wypowiadać, dlaczego poprzednie władze miasta go nie rozwiązywały.
- Ekspertyza techniczna budynku sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 została wykonana w czerwcu 2011r. przez rzeczoznawcę budowlanego dr inż. Jerzego Wiensko – podaje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta.
Jak przekazuje, wnioski zawarte w ekspertyzie wskazują, że „stan konstrukcji zagraża bezpieczeństwu – wzmocnienia wymagają filary międzyokienne. Trwa proces odkształcenia fundamentów prowadzący do zniszczenia ściany podłużnej w bliżej nieokreślonym terminie – należy wymienić mur fundamentowy. Należy wykonać instalację wentylacyjną sali gimnastycznej oraz ocieplenie przegród zewnętrznych. Należy ukształtować teren wokół budynku w celu odprowadzenia wody opadowej poza teren budynku.”
- Wg. szacunku rzeczoznawcy, koszt remontu budynku wyniesie ok. 80 proc. wartości budynku, co przy funkcjonalności sali (brak zaplecza socjalnego, nietypowe wymiary) jest kosztem nieuzasadnionym – podaje Sobocińska.
Ekspertyza, na którą powołuje się ratusz, do „dwójki” dotarła w czwartek 25 sierpnia. Następnego dnia dyrektorka szkoły spotkała się z odpowiedzialną za oświatę wiceprezydent Mirosławą Kluczek i naczelnikiem wydziału oświaty Andrzejem Piechocińskim.
- Po rozmowie z panią prezydent i panem naczelnikiem, zgodnie z ustaleniami, wysłałam pismo do prezydenta w którym zrzekam się zarządu nad salą gimnastyczną – mówiła dyrektor szkoły Grażyna Ważna – Zwierzyńska.
To oznacza, że decyzję o jej zamknięciu i ewentualnej rozbiórce będzie podejmował prezydent Łomży. Szkoła zaś już sali nie ma. Dzieci z „dwójki” mają ćwiczyć na dworze, w klasach, na korytarzu i najprawdopodobniej będą mogły korzystać z położonej niedaleko sali dawnego „Medyka”, która teraz należy do Państwowej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Łomży.

Plany są na...
W tegorocznym budżecie miasta zapisano 150 tys. zł m. in. na opracowanie dokumentacji budowy Hali widowiskowo – sportowej przy II LO i SP Nr 2. Jak tłumaczy wiceprezydent Kluczek, podjęto już działania które mają doprowadzić do budowy nowej hali widowiskowo-sportowej w pobliżu sąsiedniego II Liceum Ogólnokształcącego, a z hali tej mogliby korzystać także uczniowie podstawówki. „Prace te są na etapie koncepcyjnym” i nikt nie potrafi jednocześnie określić kiedy ten etap koncepcyjny miałby się zakończyć.
Podczas tej samej konferencji prasowej wiceprezydent Kluczek mówiła także, iż w związku z niżem demograficznym „w niedługim czasie będziemy się zastanawiać nad korektą sieci szkół w Łomży” zastrzegając jednocześnie, że „na pewno zmiany te nie nastąpią w tym roku szkolnym”.
Prezydent Kluczek nie chciała się odnieść do uwag dziennikarzy, że po zamknięciu i rozebraniu sali gimnastycznej, szkoła ta będzie pierwsza w kolejce do likwidacji. Dodajmy, że Szkoła Podstawowa nr 2 jest najmniejszą podstawówką w mieście.

Z problemami nie tylko „dwójce”
Także w SP nr 10 przynajmniej przez miesiąc nie będzie można korzystać z sali gimnastycznej, bo zalały ją deszcze, a poza tym trwa remont łącznika sali ze szkołą. Remonty będą także SP nr 9 i Gimnazjum nr 8 – termomodernizacja, oraz w trzech miejskich liceach.  W pierwszym jest wymiana okien, w drugim remont dachu nad aulą, a w trzecim remont dachu. Niemniej jak zapewniają władze miasta remonty te nie będą kolidowały z prowadzeniem zajęć szkolnych.
Dopiero w połowie września mają być gotowe place zabaw dla najmniejszych dzieci przy pięciu łomżyńskich podstawówkach: 2, 4, 5, 7, 10.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę