Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 392

uROJEnie czyżby iluzoryczny sukces?

- Możemy być spokojni. Jeżeli ustawa przygotowywana przez MEN zostanie przez Sejm przyjęta, główna siedziba ROJE będzie w Łomży – mówił w piątek prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który kilka godzin wcześniej na ten temat rozmawiał z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. To właśnie wojewoda tydzień wcześniej wysłał do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej wniosek o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. Z wypowiedzi prezydenta Czerniawskiego wynikało, że wojewoda z tego pomysłu się wycofał. Niestety tego nikt nie potwierdza.

Regionalne Ośrodki Jakości Edukacji to placówki które zgodnie z założeniami MEN miałaby powstać w 16 województwach przy czym tam gdzie są Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (8 w Polsce) one byłyby bazą „z włączonymi w ich struktury pracownikami kuratoriów oświaty(...)”.
To oznaczałoby, że ROJE w dwóch województwach – podlaskim i na Śląsku - siedziby główne miałoby nie w stolicy województwa, a odpowiednio w Łomży i Jaworznie. W poniedziałek Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody poinformowała,że Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku.
Informacja o liście wojewody w Łomży wywołała prawdziwą burzę. Po doniesieniach prasowych o liście wojewody protestował poseł Lech Kołakowski, o wycofanie listu do wojewody apelowali radni Łomży... W piątek z wojewodą spotkał się prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który później mówił dziennikarzom, że „możemy być spokojni (…), Główna siedziba Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji będzie w Łomży, a filia będzie w Białymstoku.”
Jolanta Gadek rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego, do której po wypowiedzi Czerniawskiego zwróciliśmy się z pytaniem czy prawda jest że wojewoda, że wojewoda  wycofał się z pomysłu  ustanowienia siedziby ROJE w Białymstoku i czy już wycofał swoje pismo w MEN, ewentualnie kiedy ma zamiar to uczynić, odpowiedziała, że „zgodnie z wysłanym oświadczeniem Wojewoda Podlaski wyjaśnił już podjęte działanie”. Chodzi o przysłane do na sprzed tygodniem oświadczenie, w którym wojewoda oskarża nas o nierzetelność i pisze, że „ideą wysłanego wniosku oraz ideą planowanych zmian nie jest likwidacja obecnej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.” Sęk w tym, że w całym liście jaki Pan Wojewoda do minister Katarzyny Hall napisał, do Łomży odnosi się tylko jedno zdanie: „Ewentualne umiejscowienie Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji np. w Łomży spowoduje znaczne utrudnienie w dotarciu dla interesantów z powiatów wschodnich oraz południowych naszego regionu, którzy będą zmuszeni do  przebycia dwukrotnie dłuższej drogi.” 
List ten zaczyna się zaś od niepozostawiającego złudzeń zdania: „W związku ze zmianami w prawie oświatowym, dotyczącymi systemu jakości edukacji, zwracam się do Pani Minister z prośbą o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku.”

Publikujemy całą treść listu jaki Pan Maciej Żywno Wojewoda Podlaski w sprawie ROJE napisał do minister Katarzyny Hall.

WOJEWODA PODLASKI

15-213 Białystok, ul. Mickiewicza 3

Białystok, dnia 10. 02.2011 r.

BW-II.002.3.2011

Sz.P.

KATARZYNA HALL

Minister Edukacji Narodowej

 

dot. Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w województwie podlaskim

 

W związku ze zmianami w prawie oświatowym, dotyczącymi systemu jakości edukacji, zwracam się do Pani Minister z prośbą o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku.

W moim przekonaniu reforma instytucji nadzoru pedagogicznego powinna zostać przeprowadzona w spójności z istniejącym podziałem administracyjnym kraju.
W województwie podlaskim najlepszym miejscem na siedzibę regionalnego ośrodka jest Białystok. Przemawia za tym przede wszystkim położenie miasta w centrum województwa, co sprawia, że do Białegostoku jest podobna odległość ze wszystkich powiatów. Infrastruktura komunikacyjna województwa jest tak ułożona, że to właśnie w Białymstoku krzyżują się wszystkie najważniejsze połączenia komunikacyjne, zarówno drogowe jak i kolejowe. Ewentualne umiejscowienie Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji np. w Łomży spowoduje znaczne utrudnienie w dotarciu dla interesantów z powiatów wschodnich oraz południowych naszego regionu, którzy będą zmuszeni do przebycia dwukrotnie dłuższej drogi.

Kolejnym istotnym atutem przemawiającym za Białymstokiem jako siedzibą regionalnego ośrodka jest właściwa baza lokalowa. W roku poprzednim została wyremontowana elewacja obecnego Kuratorium Oświaty, zaś latach poprzednich budynek wewnątrz przeszedł generalny remont. W całości budynek należy do skarbu państwa i jest pod zarządem wojewody podlaskiego. Kubatura budynku oraz jego położenie w centrum miasta zapewnia właściwe warunki dla funkcjonowania nowej instytucji oraz sprawą obsługę interesantów (dobre połączenia komunikacji miejskiej z dworcami PKP oraz PKS oraz parkingi ulokowane wokół budynku). Za siedzibą ośrodka w Białymstoku przemawia również fakt, że w tym mieście znajduje się większość wykwalifikowanych pracowników, którzy realizują zadania w zakresie nadzoru pedagogicznego oraz ewaluacji. Białystok, jako największy ośrodek akademicki w północno-wschodniej Polsce, jest w stanie uzupełnić kadry niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ośrodka jak i również stanowić zaplecze naukowe dla powstającej instytucji. Jestem przekonany, że baza doświadczonej i wykwalifikowanej kadry na pewno będzie stanowić solidną podstawę do realizacji nowych zadań.

W związku z powyższymi argumentami, zwracam się do Pani Minister z prośbą o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku.

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę