Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 390

Czeka nas... grypa

W regionie i Polsce wzrasta liczba zachorowań na grypę. Specjaliści ostrzegają, że właśnie zaczyna się sezon grypowy. W ciągu pierwszych siedmiu dni lutego w województwie podlaskim do sanepidu lekarze zgłosili niemal 1300 podejrzeń zachorowań na grypę, a przez cały styczeń było ich mniej niż cztery tysiące. Zachorowań jest więcej, choć w większości przypadków chorzy zgłaszający się do lekarzy nie mają grypy lecz tylko grypopodobne infekcje. W Łomży zdarzyły się już także pierwsze dwa przypadki - potwierdzone laboratoryjnie – zachorowań na tzw. świńską grypę czyli spowodowane wirusem typu A/H1N1. W tym roku to on staje się wirusem sezonowym. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka czyli m.in dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami. Od początku tego roku w Polsce odnotowano już śmierć 56 osób z powodu grypy, przy czym niemal połowa z nich wydarzyła się w pierwszym tygodniu lutego. W przynajmniej części z tych przypadków była to grypa typu A/H1N1. W całym województwie podlaskim, do wczoraj, potwierdzonych przypadków zachorowań na ten wirus grypy było 22. Dwa z nich w Łomży. Jednym z chorych jest kilkuletni chłopiec, który leczony był w Białymstoku, drugi przypadek dotyczy 54-letniego mężczyzny – pacjenta łomżyńskiego szpitala. Mężczyzna ten trafił na leczenie z powodu innej choroby, a grypę zdiagnozowano u niego przy okazji.

Jesteś chory zostań w domu

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie wychodziły do szkoły czy  do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby, oraz do jeszcze większego jej rozpowszechnienia.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości jest wystarczający podczas kuracji. Koniecznie z lekarzem skontaktować się mają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C. trwająca dłużej niż dwa dni, a także osoby które mają większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby czyli kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci do 2 roku życia czy osoby starsze – powyżej 65 roku oraz z chorobami układu oddechowego i krążenia.

Mniej wizyt w szpitalu
Ze względu na zachorowania i sezon grypowy dyrekcja łomżyńskiego szpitala zdecydowała o ograniczeniu wizyt na oddziałach. Nie można odwiedzać chorych na oddziale zakaźnym, wstrzymano odwiedziny na oddziałach położniczym, noworodkowym i oddziale intensywnej opieki medycznej. Na pozostałych oddziałach czas wizyt skrócono z czterech do dwóch godzin dziennie: od 16:00 do 18:00 w dni powszednie i między 11:00 i 13:00 w niedziele.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę