Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

ZIMA SROGA, SROGA I WIETRZNA !

   

Nadeszła Zima – lodów władczyni

Krainą śniegu świat nasz uczyni

Pytam więc Ciebie

Przyrodniku młody

Czy karmnik dla ptaków

masz u swej „zagrody:?!

 

Czy wiesz, że karma

Musi być wciąż świeża?

Zepsuta – to trucizna

nawet… dla dużego zwierza

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Pamiętaj!

Kiedy mróz na dworze –

Musisz być solidny!

Niebezpieczny jest dla ptaków

Brak pokarmu

….. nawet kilkugodzinny

 

Gruba pierzyna białego puchu wraz z początkiem grudnia przykryła naturalne zasoby pokarmowe, co znacznie utrudnia poszukiwanie pokarmu dla ptaków osiadłych i zalatujących w naszym kraju, dlatego jest to oznaka dla nas, ze czas rozpocząć dokarmianie. Swoją pomoc dla tych najmniejszych możemy zaoferować wystawiając karmniki dla ptaków.

Prawidłowy karmnik powinien być:

·        częściowo osłonięty od wiatru,

·        nie może mieć jaskrawych kolorów,

·        powieszony z daleka od gęstych drzew i krzewów,

·        oczyszczany z resztek pokarmu i ptasich odchodów.

Pamiętajmy, raz rozpoczętego dokarmiania nie można przerywać. Przyzwyczajone do pomocy człowieka ptaki stają się mniej samodzielne, jeśli zastaną pusty karmnik i nie zdążą znaleźć odpowiedniej ilości pokarmu, mogą zginąć.

Jeśli przyzwyczaimy ptaki do pełnego karmnika na naszym podwórku, będzie to dla nich zachęta, by pozostać w pobliżu na wiosnę i lato. Wówczas możemy im zawiesić budki lęgowe – co umożliwi prowadzić obserwacje przez cały rok,  zobaczyć jak budują gniazdo czy noszą pokarm dla piskląt.

W siedzibie Parku dla sikorek, mazurków, wróbli, kowalików, sójek, trznadli czy dzwońców przysmaków nie brakuje. W naszym karmniku znajdą różnorodny pokarm w postaci mieszanki nasion  słonecznika, gryki, prosa, owsa, drobnej kaszy. Świeża słoninka zawieszona na karmniku pozwoli uniknąć tłoku w ptasiej stołówce i pozwoli przeżyć ten ciężki okres naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Ptaki z natury są ruchliwe i płochliwe, aby zobaczyć je przez lornetkę trzeba być cierpliwym i zachowywać się bardzo cicho, najbardziej aktywne są rano i wtedy najłatwiej prowadzić obserwacje.

Jeśli nie masz możliwości obserwowania ptaków w karmniku zajrzyj do galerii na naszej stronie.

 UWAGA !

Wszystkie chętne dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych zapraszamy do wspólnego dokarmiania ptaków połączonego z ciekawymi zajęciami zimowymi w siedzibie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego.

Podczas zajęć dowiesz się: czemu ptaszki stroszą się i drżą, dlaczego ptakom wodnym stopy nie odmarzają oraz poznasz  zwyczaje, sposoby na przetrwanie zimy oraz preferencje pokarmowe ptaków. Na zajęciach pojawią się  wybrane gatunki ptaków ( eksponaty), aby każdy mógł poobserwować je z bliska. Pracownicy przewidują również gry i zabawy przyrodnicze oraz wykonanie własnej pracy plastycznej o tematyce zimowej.

 

 

Foto: Sikora bogatka
Foto: dzieci ze SP Drozdowo na zająciach
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę