Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej

„Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”

 

    W dniu 8.11.2010 r w Centrum Edukacyjno - Muzealnym w Białowieży został rozstrzygnięty finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce”

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi objął patronat honorowy konkursu oraz uczestniczył w jego organizacji.

     Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych województwa podlaskiego. Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiły również Publiczne Gimnazja z obszaru Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i jego otuliny m.in. Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łomży, Publiczne Gimnazjum w Miastkowie oraz Gimnazjum w Piątnicy.

 Wyłonione w etapie szkolnym 3 osobowe reprezentacje szkół zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.

    Celem konkursu było zapoznanie młodzieży z walorami przyrodniczymi parków narodowych i krajobrazowych, z formami ochrony przyrody w Polsce oraz zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody.

   W finale wojewódzkim spotkali się uczniowie z ponad 40 szkół gimnazjalnych z kilkunastu powiatów naszego województwa. Młodzież rozwiązywała test składający się z pięćdziesięciu pytań z zakresu walorów przyrodniczych obszarów chronionych Podlasia i zagadnień ekologicznych.

Warunkiem dopuszczenia uczestników do etapu wojewódzkiego było przygotowanie albumu przyrodniczego bądź prezentacji multimedialnej na wybrany spośród 4 tematów:

·        Gatunki rzadkie i zagrożone – jak chronić?

·        Osobliwości przyrodnicze Podlasia 

·        Sukces restytucji na przykładzie żubra

·        Gatunki inwazyjne a różnorodność biologiczna

       W trakcie trwania konkursu 4 uczestników przedstawiło swoje prezentację omawiając wyżej wymienione tematy. 

Uczeń Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, Kamil Kordas reprezentujący nasz Park wybrał temat Osobliwości przyrodnicze Podlasia.

 

          Ze 121 uczestników konkursu  wyłonionych zostało 10 laureatów, którzy otrzymali dyplomy i cenne nagrody, jak również wyróżnienia za przygotowanie najciekawszych prezentacji bądź albumów przyrodniczych. Ponadto każda uczeń biorący udział w konkursie otrzymał dyplom uczestnika.

Wśród szczęśliwych zwycięzców konkursu znaleźli się również uczniowie z obszaru naszego  Parku.

    W ścisłej czołówce laureatów   znalazła się Katarzyna Dłużniewska z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży (2 miejsce)  oraz Ewa Strumiłowska z Publicznego Gimnazjum w Piątnicy.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu i  opiekunom organizatorzy umożliwili  zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Przyrodniczo - Leśnego oraz możliwość udania się na wieżę widokową w celu podziwiania pięknych, jesiennych krajobrazów Białowieży.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom konkursu, życzymy dalszych sukcesów i  zaangażowania w poznawanie przyrody.

ŁPKDN
śr, 24 listopada 2010 14:09
Data ostatniej edycji: śr, 24 listopada 2010 14:21:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę